Savunma ve Stratejik Analizler

16 Ocak 2014 Perşembe

HİSAR-O projesinde atış testleri başlıyor

16/01/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Orta İrtifa Hava Savunma ihtiyacının milli olanaklarla karşılanması amacıyla 2011 yılında başlatılan,Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi ( HİSAR-O) projesi kapsamında sistem geliştirme faaliyetleri devam ediyor. HİSAR-O projesinde deneme atışlarının 2014 yılının ikinci yarısında Tuz Gölünde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Ana yükleniciliğini ASELSAN firmasının yürüttüğü HİSAR-O Projesi'nde, radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemlerinin ASELSAN, füze sistemlerinin de ROKETSAN firması tarafından geliştirildiği, projede yurt içinden çok sayıda sanayi kuruluşu da görev alıyor.

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi nokta ve bölge hava savunma kapsamında, düşman hava hedeflerine (Helikopter, Savaş Uçağı, İHA v.b.) orta irtifada etkisiz hale getirilmesi görevinde kullanılacak. HİSAR-O, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Komuta Kontrol sistemleri ile haberleşme amacıyla Link-16 kabiliyetine sahip olacak.

HİSAR-A TESTLERİ DEVAM EDECEK

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR-A) Projesi kapsamında yurt içinde geliştirilen ve üretilen füzelerin ilk deneme atışları Ekim 2013 tarihinde Tuz Gölünde başarıyla gerçekleştirilmişti. HİSAR-A test atışları 2014 tarihinde de devam edecek.

http://kokpit.aero/hisar-o-testlere-basliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder