Savunma ve Stratejik Analizler

26 Ocak 2014 Pazar

T129 Helikopterleri ne zaman teslim edilecek?

26/01/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacının karşılanması maksadıyla TAI tarafından geliştirilen T129 ATAK Helikopteri'nin teslimatında sona gelindi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından geliştirilen ve pazarlama faaliyetleri kapsamında geçtiğimiz günlerde ilk kez yurtdışında düzenlenen uluslararası havacılık fuarına katılan T129 ATAK Helikopteri önümüzdeki yaz Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın verdiği bilgide, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ilk T129 ATAK Helikopterleri herhangi bir problem ile karşılaşılmaması durumunda önümüzdeki yaz teslim edilmesi planlanıyor. TAI sorumluğunda yürütülen projede 8 helikopterin üretimi tamamlandı.Test uçuşlarında sona gelindi. Kara Kuvvetlerinin acil ihtiyacı kapsamında sözleşmesi imzalanan ve toplam 9 adet olarak karalaştırılan T129A Erken Duhul Helikopterinin (EDH ) uçuş ve atış testleri devam ediyor. Tam konfigürasyonlu model olan T129B helikopterlerinde ise üretim çalışmaları sürüyor. T129B ATAK Helikopteri, ROKATSAN tarafından geliştirilen MIZRAK-U ve CIRIT füzelerini kullanacak. Geçtiğimiz günlerde imzalanan Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi (MİLDAR) ile T129 Helikopteri yer ve hava hedeflerinin tespiti, takibi ve güvenli seyir etme imkanına kavuşacak.

Teslimat takviminde yaşanılan gecikmenin ana sebebi havacılık sanayinde rutin karşılanan sorunların dışında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın isteklerinin yüksek olmasından kaynaklanıyor. Şu an üretim ve test süreci tamamlanan tüm ATAK helikopterleri operasyonel görev yapacak durumda ve Kara Kuvvetleri envanterinde uzun yıllar başarıyla hizmet veren AH-1 Cobra helikopterlerinden daha üstün performansa sahipler. Kamuoyunda çıkan, "helikopterlerde denge sorunu var" v.b gibi haberler gerçeği yansıtmıyor. T129 ATAK Helikopterlerinde denge problemi yaşanmıyor.

GÜNEY KORE'DE FİNALE KALDI

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen T129 Helikopterini TAI yurtdışına ihraç etmek istiyor. İlk yurtdışı ihale tecrübesini Güney Kore’de yaşayan helikopter, AH-64 Apache ile finale kalmıştı. Ancak Güney Kore’nin tercihi Apache olmuştu.

AZERBAYCAN, ENDONEZYA VE MALEZYA İLE GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

TAI’nin pazarlama hedefinde halen Azerbaycan, Bahreyn, Endonezya,Libya, Malezya ve Pakistan var. Satış konusunda görüşmeler yapan TAI, rakiplerine göre uygun fiyata ve yeni nesil sistemlere sahip helikopterin kendi pazarını oluşturacağına dikkat çekiyor.

http://kokpit.aero/t129-helikopterleri-nezaman-teslim-edilecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder