Savunma ve Stratejik Analizler

4 Ocak 2014 Cumartesi

TSK’da füze modernizasyonu başladı

1 Ocak 2014 Cengizhan ÇATAL/ANKARA

ASELSAN ve TÜBİTAK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elindeki eski tip bomba ve füzelerin modernizasyonu için anlaşma imzaladı.

Anlaşma kapsamında savaş uçaklarından atılan eski tip bombalara “güdüm kiti” takılacak. Sözleşme kapsamında, TÜBİTAK SAGE güdüm kitlerinin geliştirilmesinden, ASELSAN ise kitlerin üretiminden ve satışından sorumlu olacak. Türkiye’nin ilk yerli uzun menzilli seyir füzesi SOM’un menzilinin de yapılacak araştırmalarla bin kilometreyi aşması planlanıyor.

TESTLERİ TAMAMLANDI

Geçen Haziran ayında Konya’da düzenlenen Pençe-2013 tatbikatında 1950’li yıllarda üretilen 500 kiloluk MK-83 bombalarına “Kanatlı Güdüm Kiti” takıldı ve hedefler 100 kilometre uzaktan vuruldu. Yapılan testi Genelkurmay Başkanı orgeneral Necdet Özel de izledi. Bu sayede eski sayılan Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki bombalar düşük bir maliyetle akıllı bombaya dönüştü.

YAKLAŞMADAN VURUYOR

Kanatlı Güdüm Kiti, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullandığı 500 ve 250 kilogramlık bombaların üzerine takılıyor ve bomba, kanatları sayesinde uçarak nokta atışıyla hedefi vuruyor. Böylece bombalara her türlü hava koşulunda uzak mesafelerden de atılsa hassas vuruş yeteneği kazandırılıyor. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan görevlerini eski tip bombalarla dahi güvenli bir şekilde yapmalarını sağlıyor.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25481471.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder