Savunma ve Stratejik Analizler

22 Şubat 2014 Cumartesi

Geç oldu ama iyi oldu


21 Şubat 2014 LEVENT İÇGEN / VATAN ANKARA

Türkiye’nin ilk havadan ihbar ve kontrol (HİK) uçağı Awacs, sözleşme tarihinden 11 yıl sonra görkemli bir törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Başbakan Erdoğan, “Bu önemli bir kilometre taşı. Geç oldu ama iyi oldu” dedi.

İlk Awacs’ın teslimat töreni, Konya 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleşti. Törene, Gül, Çiçek ve Erdoğan’ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Törende, eski Hava Kuvvetleri komutanları ile ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin de hazır bulunması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, törendeki konuşmasında, Türkiye’nin tarihinde otomobilden önce uçak yapan bir ülke olduğunu vurguladı. Gül “Bu uçakları her gördüğümüzde, ‘Bunlar ne zaman gelecek’ diye beklerdik. Başbakanlığım döneminde ilk toplantıları yapılmıştı. Yaşanan gecikme belki de hayırlı oldu. Bu sürede her türlü yüksek teknoloji temin edilmiş oldu. Cenge hazır olacaksınız sulh istiyorsanız” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan da konuşmasında, “Bugün farklı bir gururu yaşıyoruz. Ülkemizin savunma gücünün artırılmasında önemli bir kilometre taşı. Geç oldu, ama iyi oldu” dedi. Erdoğan 4 uçağın teslimatının bölgede çalkantıların yaşandığı bir döneme rastlamasının önemine de dikkat çekti. “Havuzlu çıkarma gemisi” projesi olarak adlandırılan uçak gemisinin TSK’nin gücüne güç katacağını vurgulayan Erdoğan, 109 adet genel maksat helikopteri üretimini kapsayan proje için de Sikorsky ile imzaların atıldığını açıkladı.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ise HİK’in, Türk Hava Kuvvetleri’nin uzun süre sahip olmak istediği bir yetenek olduğunu belirtti. HİK’e dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğunu ifade eden Öztürk, “Avustralya ve Güney Kore’den sonra envanterine alan 3’üncü ülke Türkiye. HİK, Hava Kuvvetleri’nin dağın arkasındaki gören gözleri olacak” dedi.

Adını ‘Kuzey’ koyduk

‘Barış Kartalı’ adı verilen proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için 4 adet Awacs uçağı üretilmesi öngörülüyor. Teslimatı dün gerçekleşen ilk uçağa ‘Kuzey’ adı verildi. Teslimatı 2014 ve 2015 içerisinde tamamlanacak diğer uçaklar ‘Güney’, ‘Doğu‘ ve ‘Batı’ isimlerini alacak.

Yakıt ikmaliyle 20 saat havada kalabilen uçak, 10 bin metre irtifada uçarken 400 kilometre çapındaki bir alanda 1500 hedefi aynı anda takip ederek Türkiye’nin “gökyüzündeki gözü” olacak. Boeing firmasından 1.5 milyar dolara alınan uçaklar için sözleşme 23 Haziran 2003 tarihinde imzalandı.

Türkiye, Awacs uçaklarını 2008 yılında teslim edeceğini taahhüt etmesine rağmen 5 yıldır geciktiren Boeing Firması’na kusurlu olduğu döneme ilişkin ceza kesmişti. Uçak nihayet 11 yıl sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek. Awacs’ın komuta sorumluluğu, 3. Ana Jet Üs Komutanı Tümgeneral Ali Çetinkaya’da bulunuyor.
http://haber.gazetevatan.com/gec-oldu-ama-iyi-oldu/611723/1/gundem

Türkiye'nin göklerdeki gözü: HİK uçağı
http://fotogaleri.bugun.com.tr/turkiyenin-goklerdeki-gozu-hik-ucagi-fotogaleri-985071/1

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder