Savunma ve Stratejik Analizler

25 Şubat 2014 Salı

SAVUNMADA GÜNDEM 'MİLLİ JET'

24 Şubat 2014 AA

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin yarınki toplantısının en önemli gündem maddesinin, milli jet projesi olması bekleniyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, son yıllarda başarılı projeleri hayata geçiren Türk savunma sanayisi, milli jet projesinde de somut adımlar atmaya başladı.

Bu kapsamda, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen proje ve faaliyetlere ilişkin en yüksek karar organı olan Savunma Sanayii İcra Komitesi, yarın saat 16.00'da toplanacak.

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin ele alacağı konular içinde en önemli gündem maddesinin, üretilmesi planlanan yerli savaş uçağının modeli ve bu çerçevede geliştirme aşamasına geçilmesinin kararlaştırılması olması bekleniyor. Proje Savunma Sanayii İcra Komitesinin 15 Aralık 2010'daki toplantısında; Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının, ulusal olanaklarla geliştirilme projesi olarak ilk aşamada kavramsal tasarım yapılması için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmişti.

Bu karar doğrultusunda yürütülen çalışmalar sonucunda, SSM ile TUSAŞ arasında "Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi" sözleşmesi 2011'de imzalanmıştı. Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağının tasarım ve imalatı aşamalarında, TUSAŞ ve Tusaş Motor Sanayii AŞ öncü kuruluşlar olacak. Yurt içinde mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami şekilde kullanılması hedefleniyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/savunmada-gundem-milli-jet.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder