Savunma ve Stratejik Analizler

27 Şubat 2014 Perşembe

TDGG ilk kez 148 yıl son Ümit Burnu'nda

26 Şubat 2014

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Türk dış politikasını desteklemek amacıyla 1866 yılından sonra tarihinde ilk kez Ümit Burnu'nu geçecek.

DGG, 148 YIL SONRA ÜMİT BURNU'NU GEÇECEK

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri oluşturduğu Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile Türk Dış Politikasını desteklemek amacıyla 1866 yılından sonra tarihinde ilk kez Ümit Burnu'nu geçecek. Türk Denizcileri 29 Afrika ülkesinde limanları ziyaret edecek.

"TÜRK DIŞ POLİTİKASINI DESTEKLEMEK AMACIYLA GÖREV GRUBU TEŞKİL EDİLDİ"

TSK'dan yapılan açıklamada, "Dünya denizlerinde sancak/varlık göstererek Türk Dış Politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine katkı sağlamak maksadıyla, Tuğamiral Ali Murat Dede komutasında Gediz ve Oruçreis fırkateynleri ile Heybeliada korveti ve Kudret Güngör lojistik gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu teşkil edilmiştir" denildi.

TOPLAM 29 AFRİKA ÜLKESİ GEZİLECEK

Bu kapsamda Afrika kıtasının batısından başlayarak, tüm Kıta'yı içine alacak şekilde, toplam 29 Afrika ülkesine yönelik eğitim ve liman ziyaretleri icra edilecek. ABD Afrika Komutanlığınca planlanan ve Batı Afrika ülkelerinin de katılım sağlayacağı Obangame Express Tatbikatı'na iştirak edilecek. Güney Afrika'da bulunan Overberg Atış Alanı'nda güdümlü mermi ve top atışları icra edilirken Hint Okyanusu'nda, deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerine ve deniz güvenliğine destek sağlanacak.

1866'DAN SONRA İLK KEZ

TSK, Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde, 1866 yılından sonra ilk defa Ümit Burnu'nun geçileceği bu faaliyet kapsamında, icra edilecek deniz harekâtı ile tanıtım, insani yardım ve deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetleri hakkında kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla, TDGG Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede'nin 3 Mart Pazartesi günü saat 11.00'da Gölcük'te Gediz fırkateyninde bir basın toplantısı düzenleyeceğini bildirdi.

http://www.denizhaber.com.tr/dzkk-sgk/54061/tdgg-ilk-kez-148-yil-son-umit-burnunda-denizhaber-burnu.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder