Savunma ve Stratejik Analizler

20 Şubat 2014 Perşembe

TSK C-130 nakliye uçağına milli yazılım

19 Şubat 2014 ÖMER OZAN - BUGÜN GAZETESİ

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine 1964 yılında giren ABD yapımı 19 adet C-130 nakliye uçağına milli uçuş bilgisayarı ve yazılım geliyor.

Dünyadaki en kapsamlı C-130 modernizasyon faaliyeti olarak adlandırılan Erciyes Projesi’ni daha önce ABD’nin başlattığı ancak çeşitli nedenlerle iptal ettiği öğrenildi. TUSAŞ’ın seri modernizasyon aşamasında olması nedeniyle, C-130 modernizasyon çalışması yapan diğer ülkeler arasında rekabeti artırdığı ifade edildi.

Modernizasyon çalışmaları sonrası C-130 uçaklarının 2040 yılına kadar görev ömrünün uzatılması hedefleniyor. Proje kapsamında şimdiye kadar, 2 adet C-130’un Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildiği, geriye kalan 17 adet uçağın da modernizasyon çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

TUSAŞ kaynakları, uçaklara silah montajının şimdilik projede yer almadığını söyledi.

Projeyle C-130’larda şu yenilikler olacak

*Uçaklar modern haberleşme ve seyrüsefer sistemleri ile yer görev planlama sistemi, gece görüş uyumlu gösterge ve aydınlatma sistemine sahip olacak.
*Milli olarak geliştirilen, çok amaçlı ve gelişime açık altyapıya sahip görev bilgisayarı ve Uçuş Yönetim Sistemi (UYS-FMS) yazılımı sayesinde güvenli ve emniyetli bir uçuş imkânı sağlanacak.
*Yerden otomatik uçuş özelliği kazandırılacak.
*Tüm diğer kara, hava ve deniz platformlarıyla haberleşme imkanı sağlanacak.
http://gundem.bugun.com.tr/c-130a-milli-yazilim-haberi/980612

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder