Savunma ve Stratejik Analizler

22 Şubat 2014 Cumartesi

TSK gün saymaya başladı

19 Şubat 2014 LEVENT İÇGEN /ANKARA

TSK’nın yüksek çözünürlüklü elektro-optik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan GÖKTÜRK-I projesinde Mart 2014 ayı itibariyle kritik tasarım aşamasının tamamlanacağı öğrenildi.

Kritik tasarım aşamasının ardından, uydunun geliştirilmesinden sorumlu alt yüklenici (Thales Alenia Space/Fransa) tarafından Cannes/Fransa tesislerinde GÖKTÜRK-I uydusunun üretim, montaj ve entegrasyon faaliyetleri gerçekleştirilecek. GÖKTÜRK-I uydusu Ağustos 2014 ayı içerisinde TUSAŞ arazisinde tesis edilen Uydu Montaj Entegrasyon ve Test (UMET) Merkezi'nde fırlatma yüklerine ve uzay ortamına olan dayanıklılığın test edilmesi maksadıyla bir dizi testlere tabi tutulacak. Testlerden başarı ile geçmesi durumunda GÖKTÜRK-I uydusunun, 2015 yılında yörüngesine yerleştirilmesi ve 2016 yılı ilk çeyreğinde de tam operasyonel olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması planlandı.

GÖKTÜRK-III'TE ASELSAN VE TÜBİTAK DA GÖREV ALACAK

Gece/gündüz ve her hava şartında keşif ve gözetleme imkanına milli olarak sahip olunması maksadıyla tanımlanan GÖKTÜRK-III projesi ise TUSAŞ ile SSM arasında 08 Mayıs 2013 tarihinde imzalanan sözleşme doğrultusunda başlanmıştı. Projede, TUSAŞ ile birlikte farklı alt yükleniciler (ASELSAN AŞ ve TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü) de görev alacak. İki aşamada gerçekleştirilmesi planlanan GÖKTÜRK-III projesinin ilk aşamasında kavramsal ön tasarım çalışmaları, ardından imzalanacak ikinci sözleşme doğrultusunda ise detay tasarım, üretim, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek.

GÖKTÜRK-II TÜRKİYE VE DÜNYADAN YAKLAŞIK 3 MİLYON KİLOMETRE KARE UYDU GÖRÜNTÜSÜ VERDİ

18 Aralık 2012 tarihinde yörüngeye başarılı bir şekilde yerleştirilen GÖKTÜRK-II uydusunun komuta kontrolü halihazırda geçici yer istasyonu vasıtasıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli tarafından, projenin ana yüklenicilerinden birisi olan TÜBİTAK Uzay Araştırmaları Enstitüsü ile koordineli olarak gerçekleştiriliyor. GÖKTÜRK-II uydusunun Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na resmi devri ile ilgili işlemlerin proje sözleşmesi doğrultusunda devam ettiği öğrenildi. Resmi devir sürecinin tamamlanması ile birlikte sadece TSK değil, talep olması halinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarının da görüntü taleplerinin karşılanması planlanıyor. Uydu teknolojilerine yönelik milli kabiliyetler kazanılması ve TSK ihtiyaçlarının bir bölümünü oluşturan 2,5 m çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacını karşılamak maksadıyla geliştirilen GÖKTÜRK-II Uydusu ile operasyonel ve teknolojik alanda büyük kazanımlar elde edildiği bildirildi.

Uydunun bir AR-GE projesi olarak geliştirildiği düşünüldüğünde, üzerindeki kritik modül ve yazılımların milli olarak üretilmesi ve başarıyla yörüngeye yerleştirildikten sonra herhangi bir aksaklıkla karşılaşmadan işletilmesi hususlarında önemli kazanımlar sağladı. Aralık-2013 itibariyle Türkiye ve dünyadan yaklaşık 3 milyon kilometre kare uydu görüntüsü elde edildi.
http://haber.gazetevatan.com/tsk--gun-saymaya-basladi/610864/1/gundem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder