Savunma ve Stratejik Analizler

22 Mart 2014 Cumartesi

Aselsan yeni keşif ve gözetleme sistemleri geliştiriyor

Aselsan CATS
21/03/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

ASELSAN değişik sınıftaki insansız hava araçları için elektro-optik keşif ve gözetleme sistemleri geliştiriyor.

ASELSAN, Mini İnsansız Hava Araçları için Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi (Mini Gimbal) geliştiriyor.

Mini Gimbal, iki eksende hareket edebilen, jiroskobik stabilizasyona sahip Elektro/Optik ve IR/TV kameralar ile lazer noktalayıcıdan oluşuyor. Sistem, yüksek hassasiyetli 640x480 InSb ve 26x zoom görüntüleme özelliği ile gündüz ve düşük ışık görüntü sağlayan gündüz kamerası bulunuyor. -20/+50 derece sıcaklığında çalışabilen sistem toplam 1.5 kg ağırlığa sahip.

ASELFLIR-335 YÜKSEK İRTİFA İHA'LARDA KULLANILACAK

ASELSAN tarafından geliştirilen bir diğer Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi ise ASELFLIR-335, kavramsal tasarım aşamasında olan sistem yüksek irtifa ve uzun süre havada kalabilen (HALE) sınıfı İnsansız Hava Araçlarında kullanılması planlanıyor.

Mini Gimbal Sistem Yetenekleri: ·
2-eksen stabilize gimbal · Sahada değiştirilebilir kamera · Lazer Noktalıyıcı · Hafif ve küçük tasarım · Desteklenebilir farklı haberleşme protokolleri · Göreve yönelik farklı kamera seçenekleri · Dayanıklı yapı ve aerodinamik profil

Fotoğraf: CATS sistemi 60 kg civarında ağırlığa sahip, üzerinde Renkli Tv Kamera, IR Kamera, LRF/LD,LP, Spotter gibi sistemler yer alacak. CATS termal görüntüleme sistemi başta ANKA İHA olmak üzere diğer hava araçlarında da kullanılacak.
http://kokpit.aero/aselsan-yeni-elektro-optik-goruntuleme-sistemleri-gelistiriyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder