Savunma ve Stratejik Analizler

30 Mart 2014 Pazar

Baykar Taktik İHA gökyüzüyle tanışacak!

30/03/14 Kaynak: www.kokpit.aero

Baykar tarafından geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı, modifiye edilen yeni modeliyle gökyüzüyle tanışmak için gün sayıyor. Geçtiğimiz günlerde Katar'da da tanıtılan aracın, testlerin ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Baykar Makina tarafından geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı ilk uçuşunu önümüzdeki günlerde yapması planlanıyor. Modifiye edilerek geliştirilen araç, test uçuşlarının ardından Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek. Toplam 2 Sistem ve 12 uçağı kapsayan proje de tüm teslimatların ise 2015 yılı içerisinde tamamlanması bekleniyor.

CİRİT FÜZESİNİ ATABİLECEK

Bayraktar Taktik İHA Sisteminin silah sistemleri ile donatılması yönünde de çalışmalara başlandı. Bu konuda çeşitli silah ve füze sistemleri incelendi. ROKETSAN tarafından geliştirilen Cirit füze sistemi üzerinde de gerekli çalışmalar yapıldı. Taktik İnsansız Hava Aracına füzenin entegre edilmesinde herhangi bir sorun olmadığı belirtildi. Cirit füzesinin lançer sistemi hariç toplam ağırlığı 15 kg civarında.

7000 METRE YÜKSEKLİĞE ÇIKIYOR

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Milli ve Özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri (Taksi, Kalkış, Seyir, İniş ve Park) ve üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme araçları arasında yer alıyor. Taktik İHA Sistemi, 150 km etkili haberleşme menziline, 70 knot seyir hızına ve 22.500 ft (6.900m) yüksekliğe çıkabilme özelliğine sahip.

http://kokpit.aero/kara-kuvvetleri-iha-lara-kavusuyor

2 yorum:

  1. Helal olsun Baykar. Gururumuzsun. Ankadan önceye yetiştirsinler cirit adaptasyonunu. Tusaş rakipleri olduğunu hissetsin.

    YanıtlaSil
  2. LPDden kalkacak özellikleri vardır inşallah.

    YanıtlaSil