Savunma ve Stratejik Analizler

26 Mart 2014 Çarşamba

Ortadoğu'nun pilot adayları Türkiye'nin simülatörlerinde uçacak

23 Mart 2014 ERKAN ACAR - BUGÜN GAZETESİ

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın projelendirdiği uçuş simülatörleri, o denli başarılı oldu ki, şimdi Ortadoğulu pilot adaylarını bekliyor.

Silahlı Kuvvetler’de gerçek uçuş deneyimini birebir yaşatan simülatörler, pilot eğitiminin ayrılmaz bir parçası oldu. Pilotlarımız artık Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından projelendirilen simülatörler ile eğitim görüyor. Bu sayede gerçek uçaklarla verilen eğitim azaldığından kaza ve kırım olayları da asgari düzeye düştü. Gerçek ortamı simüle etme özelliği öyle başarılı ki akrobasi timleri bile bu simülatörlerden istifade edebiliyor.

Gelinen nokta itibariyle Ortadoğu ülkeleri, pilotların eğitim için Türkiye’ye göndermeye başladı. HAVELSAN, dost ve müttefik ülkelere eğitim hizmeti satılması konusundaki çalışmaları ise sürüyor. Çeşitli yerlerde konuşlu simülatörler, boşta kalan zaman dilimlerinde Ortadoğu ülkelerinden gelen pilotların eğitimi için kiraya verilecek.

MALİYETİ 450 MİLYON DOLAR

SSM, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki denizaltıları için, Özel Kuvvetler Komutanlığı personelinin eğitim için ve sivilde de Orman Bakanlığı personelinin yangın eğitim için milli simülatör geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Simülatör projelerinin yaklaşık toplam maliyeti 450 milyon dolar.

SSM, uçuş simülatörleri üretiminde HAVELSAN firmasını ana yüklenici olarak belirledi. Bu kapsamda, 2005 yılında HELSİM (BlackHawk, SeaHawk ve Cougar Helikopter Simülatörleri) projesi ile yerli uçuş simülatörü geliştirme çalışmalarına başladı.

Ardından ise TESİM (KT1-T Eğitim Uçağı Simülatörleri), ARISİM (Modernize T38 Tekamül Eğitim Uçağı Simülatörleri), F16SİM (F16 Uçağı Simülatörleri) ve ATAKSİM (T129 ATAK Helikopteri Simülatörleri) projeleri geldi. Söz konusu projelerde kademeli olarak yurtiçi sanayi payı artırıldı. Bu alanda çok önemli mesafeler alındı.

http://dunya.bugun.com.tr/ortadogu-ucacak-haberi/1027989

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder