Savunma ve Stratejik Analizler

11 Mart 2014 Salı

TEI Predator İHA'nın motorlarını üretmeyi hedefliyor!

10/03/14   www.kokpit.aero

Türk Motor Sanayii (TEI) ABD'li firma General Atomics tarafından geliştirilen Predator İnsansız Hava Aracının motorunu üretmeyi planlıyor.

ANKA’nın motorlarını üreten Alman Thielert firmasını satın alan Çinli Avic firması, askeri motor satışından çekileceğini açıklamasının ardından TEI özgün motor çalışmalarına hız verdi. Bu konuda bilgi veren TEI Genel Müdürü Doç. Dr. Mahmut Akşit ," Alman Thielert firmasının Çinlilere satılması sonrasında yaşanan kriz bizim için fırsat oldu. Motor konusunda dünya da az sayıda firma mevcut. Biz motor çalışmalarına başladığımız için rekabet içinde olacağımız bir firmanın üretimini durdurması uzun vade de bize olumlu yönde katkı sağlayacak.

Sadece ANKA İnsansız Hava Aracına değil,değişik boyutlardaki İHA'lar içinde motor üretmeyi planlıyoruz. Bunu örnek olarak; Predator İHA motoru üretimi konusunda çalışma başlattık. Motor ürün olarak ortaya çıktığı takdirde General Atomics firmasının beğenisine sunulacak. Kabul ederlerse Predator İnsansız Hava Aracı TEI mühendisleri tarafından geliştirilen ve üretilen bir motor kullanmış olacak. TEI olarak motor alanında sayılı firmalar arasına girmek istiyoruz".
http://kokpit.aero/tei-predator-iha-motoru-uretecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder