Savunma ve Stratejik Analizler

12 Mart 2014 Çarşamba

Yeni savaş gemisi yolda

12.03.2014 BÜŞRA ARSLAN

Türkiye, yeni savaş gemisi için düğmeye bastı. MİLGEM ve LPD'den sonra sırada TF-2000 var. Denizleri dev hava savunma üssüyle korumak için 4 milyar dolarlık yatırım yapılacak

Türkiye, MİLGEM VE LPD'den sonra yeni savaş gemisi TF-2000 için hazırlıklara başladı. İhaleye açılacak olan savaş gemisi TF-2000'in fizibilite çalışmalarını tamamlayan Savunma Sanayi Müsteşarlığı, şu anda model belirleme aşamasında. Türkiye'nin denizlerdeki "hava savunma üssü" olacak yeni savaş gemisi TF-2000, füzeleri imha edebilecek. Su üstü ve denizaltı harbinde kullanılacak olan gemiye uzun menzilli füzeler de entegre edilecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yaklaşık 4 milyar dolara üretilecek savaş gemisinin proje modelinin belirlenmesi için çalışmaları hızlandırdı. Önümüzdeki aylarda ihaleye açılacak olan TF-2000, Türkiye'nin denizlerdeki en önemli hava savunma üssü olacak. Gemi, birçok radardan aldığı sinyaller vasıtasıyla binlerce hedefin aynı anda bir atış kontrol radarı hassasiyetiyle izlenmesini sağlayacak. Böylece, dışarıdan gelebilecek füze saldırısını tespit ve imha edecek.

Uçak gibi hava araçlarından atılan füzelerin takibi ve imhasını sağlayacak olan TF-2000, ayrıca komuta kontrol ve muhabere, gözetleme, erken ihbar, keşif ve teşhis, su üstü ve denizaltı savunma harbinin yanı sıra elektronik savaş görevlerinde de kullanılacak. Gemileri hava saldırılarına karşı koruyacak olan Türkiye'nin yeni savaş gemisi, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz'de görev yapacak.
http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/03/12/yeni-savas-gemisi-yolda

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder