Savunma ve Stratejik Analizler

9 Nisan 2014 Çarşamba

Kiev Türkiye’ye Şeytan sattı mı

9 Nisan 2014 Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

Rusya, Ukrayna’nın yeni yönetiminin, nükleer başlık taşıyabilen “Şeytan” füzesinin çizimlerini Türkiye ve üçüncü ülkelere satmak için temaslarda bulunduğunu iddia etti.

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilime füze krizi de eklendi. Moskova, Kiev’deki Avrupa yanlısı yeni yönetimin, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının intikamını almak için, Rusya savunmasının belkemiğini oluşturan bir balistik füzenin çizimlerini Türkiye dahil üçüncü ülkelere satmaya çalıştığını iddia etti. Rusya Dışişleri Bakanlığı “Ukrayna’ya ciddi uyarı” başlıklı bir yazılı açıklama yayınlayarak, Kiev yönetimini nükleer başlık taşıyabilen  R-36M2 “Voyevoda” (SS-18 SATAN MOD 6 (VOYEVODA/R-36M2/RS-20V/15A18M)
füzelerinin teknik çizimleri üçüncü ülkelere satmaya çalışmakla itham etti. NATO tarafından “Şeytan” füzesi olarak adlandırılan R-36M2 füzeleri Ukrayna’da üretiliyor. Rusya, Şeytan füzelerini nükleer savunma şemsiyesinin en önemli parçası olarak görüyor. Ayrılabilen birçok nükleer başlık taşıyan bu füze aynı zamanda ABD ve NATO’nun kurmakta olduğu füze kalkanına da direnebilen en ciddi silah olarak gösteriliyor.

SAKIN SIZDIRMAYIN

Rus Dışişleri Bakanlığının açıklamasında şöyle denildi: “Ukrayna’nın içine sürüklendiği kaos ortamına rağmen şimdiki Kiev yönetiminin stratejik silahlar ve özellikle R-36M2 “Voyevoda” füzesi sırlarını dünyaya sızdırmayacağını umuyoruz. Ukrayna’nın Lahey’de imzalanan ‘Füze Teknolojilerini Yaymama Anlaşmasını’ imzaladığını da hatırlatırız. Bu temennimizi dile getirmekle birlikte son zamanda basında yer alan bazı haberler bizde kuşku uyandırmıştır. Füzenin üretildiği Ukrayna’nın Dnepropetrovsk bölgesindeki Yujmaş fabrikası yetkililerinin dış ülkeleri ziyaret ederek bu füzeyle ilgili görüşmeler yaptıklarını öğrenmiş bulunuyoruz. Rusya yönetimi, Kiev’deki yeni iktidarı bu tür davranışlardan kaçınmalarını ısrarla tavsiye ediyor.” Rusya hükümeti yayın organı Rossiyskaya gazetesi de dünkü sayısında, bir Ukrayna heyetinin Şeytan füzesi çizimlerini satmak amacıyla Türkiye’yi ziyaret ettiğini yazdı. Rus sosyal paylaşım sitesi “Livejournal’” da bazı anonim hesaplarda Ukrayna heyetinin Türkiye’yi 5 Nisan’da ziyaret ettiğini ileri sürüldü. Fabrikadan başka bir heyetin de Çin’de temaslarda bulunduğu da iddialar arasında.
...
http://www.hurriyet.com.tr/dunya/26182847.asp

2 yorum:

  1. BOYLE FIRSATLARI DEGERLENDIRMELIYIZ. SSCB DAGILIRKEN DE UMARIM BIZIMKILER BIRKAC NUKLEER BASLIK KAPMISLARDIR.

    YanıtlaSil
  2. rusların ukraynayı uluslararası kamuoyunda sıkıştırmak için uydurduğu bi haber zannımca. türkiye el-kaide bağlantısı kadar uydurma. çamur at izi kalsın. MTCR'yi imzalamışken ve batılı müttefikleride bu silahların yayılmamasını istiyorlarken bunu nasıl yapabilirler ki? satacak olsalar el altından abd'ye satarlar ve onlarda bu füzenin zayıf yanlarını şimdiye kadar öğrenmedilerse tabii mutlulukla karşılayacaklardır. uygur

    YanıtlaSil