Savunma ve Stratejik Analizler

27 Nisan 2014 Pazar

Çin füzesine derin müdahale

22 Nisan 2014 Mustafa Kaya aydinlikgazete

Türkiye’nin Çin ile yürüttüğü uzun menzilli füze sistemi görüşmeleri sürerken nihai karar için kritik önemde olan fizibilite raporlarında hükümetin müdahalesiyle ABD ve AB firmaları lehine değişikliğe gidildiği ortaya çıktı

Türkiye’nin Çin firması CPMIEC ile görüşmelere başladığı uzun menzilli füze sistemi ihalesinde hükümetin dengeleri değiştirecek bir müdahalede bulunduğu ortaya çıktı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nda ardarda gelen görev değişiklikleriyle birlikte Müşteşarlığın füze sistemi ihalesiyle ilgili hazırladığı fizibilite raporlarında ABD ve AB firmalarına lehine revizyona gidildiği öğrenildi. Fizibilite raporlarına ABD’li Lockheed Martin ve Raytheon firmalarının sınırlı düzeyde ortak üretime hazır oldukları yönünde ifadeler eklenirken Çin füzelerinin entegrasyon sorunlarına yapılan vurgular arttırıldı.

Müşteşarlıkta görev değişiklikleri

Savunma Sanayi Müsteşarlığı kaynaklarına göre fizibilite raporlarının değiştirilmesinde Hükümetin Müsteşarlığa yönelik müdahaleleri etkili oldu. Hükümet önce uzun menzilli füze sistemleri konusunda Çin ile çalışmaya devam edilmesi yönünde ısrar eden Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ı görevden aldı. Entegre Lojistik Destek birimlerinin kurulması ve savunma sanayi firmalarına bu konuda zorlayıcı önlemler alınması konusundaki girişimleriyle bilinen Bayar’ın görevden alınması bu kapsamda kritik karar olarak değerlendirildi. Savunma Sanayi Müsteşarlığınaysa Erdoğan’a yakın bir isim olan Türk Havayolları A.Ş. Genel Müdürü İsmail Demir atandı. Görev değişiklikleri yalnızca Bayar ile sınırlı kalmadı. Müsteşarlığın Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı’nda görev yapan Lütfi Varoğlu da Şubat ayında kurumdan ayrıldı. Müsteşarlık kaynakları ayrıca, Çin firması CPMIEC ile uzun menzilli füze sistemi görüşmelerini sürdürmekle görevli olan Hava Savunma Sistem Projeleri Grup Müdürlüğü’ndeki uzmanların Hükümetin attığı son adımlar dolayısyla baskı altına girdiğini belirtti.

Son tarih Nisan

Uzun menzilli füze sistemleri ihalesinde Hükümetin dikkatini ABD ve AB firmalarına çevirmesi Çin ile yürütülen görüşmeleri de sekteye uğrattı. İlk olarak Nisan ayı içinde sonuçlandırılması planlanan görüşmeler Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar’ın görevden alınmasıyla birlikte oluşan belirsizlik dolayısıyla Nisan ayı sonuna uzatıldı. Çin ile yürütülen görüşmelerle eşzamanlı olarak ABD’li Lockheed Martin-Raytheon ve Fransa - İtalya konsorsiyumu Eurosam yetkilileriyle de müzakereler derinleştirilmiş durumda. Son karar ise Nisan ayı sonunda toplanması beklenen Savunma Sanayi İcra Komitesi tarafından verilecek. Komitede Başbakan Erdoğan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel bulunuyor.

‘ABD seçeneği uydu projelerini de kilitler’

Uzun menzilli füze sisteminde Çin’in tercih edilmemesi durumunda önümüzdeki dönemde gündeme gelecek uydu fırlatma projelerinin de zora gireceğini kaydeden Ateş kritik uyarılarda bulundu: “Çin ile ortak üretim konusunda çalışmaları belirli aşamaya gelmiş olan orta irtifa hava savunma sistemi projesi, bu projeyi adeta çantada keklik gören ABD ve Avrupa firmaları açısından çok önemlidir. SSM, yaklaşık 17-18 yıldır Çinle ortak füze üretimi, teknolojik altyapı kurulması konusunu halletmiş, karadan-karaya uzun menzilli füzeleri üretmiştir. Aynı teknoloji altyapısının devamı olarak karadan-havaya füze üretme aşamasına gelinmiştir. Çin’le ortak olarak üretilecek füzenin çok önemli avantajları vardır. Yaklaşık 320 füze 3 milyar dolara malolacak, teknoloji transferi sağlanacak, yerli sanayi gelişecektir. Bu proje aynı zamanda, bir sonraki aşama olan ve 2800 km. menzilli yüksek irtifa hava savunma füzelerinin üretimi için gerekli altyapı ile uzaya uydu göndermeyi hedefleyen projeyi de destekleyecektir. Üretim Türkiye’de olacağından ambargo, bakım ve modernizasyon için dışa bağımlılık söz konusu olmayacaktır. Ancak, ABD firması Raytheon, füzenin ortak üretimi değil, elinde kalmış olan eski teknoloji füzelerin satışıyla bu konuyu halletmek istemektedir. Üstelik, Çin’e göre daha az sayıda füzeyi, en az 2,5 kat fiyata, yaklaşık 7-8 milyar dolara satmak istemektedir. Böylece Türkiye, bu sistemle entegrasyon sorunu olmaması için bir sonraki aşamada yüksek irtifa hava savunma füze sistemi ile uzaya göndereceği uyduyu da ABD firmasından satınalma durumunda kalacaktır.

‘Hava tehditlerinin ABD kaynaklı olduğu yerde ABD Füzesi kullanılmaz’

Savunma sanayinde danışmanlık da yapan emekli Kurmay Albay Dr. Haydar Ateş, Türkiye’nin uzun menzilli füze seçiminde Çin tercihinin kritik önemde olduğunu belirtti. Ateş Aydınlık’a şöyle konuştu: Çevremizdeki hava tehditlerine baktığımızda, bu uçak ve füzeler ABD ve Rusya imalatıdır. Yine bu ülkeler tarafından satılan veya üretilen füzeleri almamız durumunda, füze sistemleri savaş durumunda düşman uçak ve füzeleri için etkili olmayacaktır. Bu nedenle; üretilecek füze sistemlerinin kesinlikle ABD ve Rusya yapımı olmaması, güvenlik kodlarının yerli olması gerekmektedir. Bu nedenle Çin füzelerinin ortak üretimi bir tercih değil, mevcut ihaleye teklif veren 4 firma dikkate alındığında Türkiye için bir zorunluluktur. ABD firmasının entegrasyon iddiası, bu konuda NATO yönetimini devreye sokması gerçekçi değildir. Türkiye bu konuda gerekli tedbirleri almıştır.”

http://www.aydinlikgazete.com/mansetler/38777-cin-fuzesine-derin-mudahale.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder