Savunma ve Stratejik Analizler

9 Nisan 2014 Çarşamba

Görünmezlik pazarına Türkiye de giriyor

9 Nisan 2014 Cengizhan ÇATAL/ANKARA

Sadece İsrail ve Amerika’da üretilen anti-radar özellikli “gizleme ağı”, Hacettepe Teknokent’de faaliyet gösteren bir AR-GE firması tarafından da geliştirildi.

Firma, bir adım daha ileri giderek henüz dünyada uygulaması olmayan anti-radar özellikli kompozit malzeme üretmeyi de başardı. İnsansız hava araçlarının ve gemilerin gövdelerinin bu malzemeden yapılması halinde bu araçlar radarlara yakalanmayacak. Dünyada önemli bir savunma ürünü haline gelen anti-radar ve görünmezlik ürünlerinin milyarlarca dolarlık pazarı bulunuyor.

Uygulandığı hava ve deniz araçlarına radara yakalanmama özelliği kazandıran kompozit ürün TÜBİTAK testinden de geçti. Yapılan testlerde ürünün ithal muadillerinden çok daha fazla radar soğurma özelliği olduğu belgelendi. Firmanın yüzde yüz yerli imkanlarla geliştirdiği gizleme ağı ve yapısal kompozit malzemeler tank, İHA ve gemi gibi savaş araçlarının tümüne uygulanabiliyor. Firma yetkilisi Ümit Öztürk, kompozit ürünlerinin radar dalgalarını soğurarak radar kesitini azalttığını, gizleme ağının her durumda görsel, radar, kızılötesi ve termal izi azalttığını söyledi. Öztürk, radar kamuflaj teknolojisinin Türkiye dışında dünyada yalnız ABD ve İsrail’de bulunduğunu kaydetti.

İLK HEDEF ANKA

Öztürk, milli insansız hava aracı ANKA’ya bu kaplamanın uygulanması için TUSAŞ yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını, ilk incelemenin ardından olumlu yanıt aldıklarını açıkladı. Ürün hakkında Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na da bilgi verdiklerini anlatan Öztürk, seri üretimin yapılması amacıyla fabrika kurma çalışmalarının da devam ettiğini aktardı.

Öztürk, “Amerika ve İsrail’de insansız hava araçları radara yakalanmamak için özel anti-radar boyalarla boyanıyor. Bu boyalar hava şartlarından kolay bir şekilde etkilendiği gibi boyalar gövdeye inanılmaz bir ağırlık veriyor. Türkiye’de üretilen bu kompozit gövdeler hem insansız hava araçlarının performansını etkilemeyecek kadar hafif hem de hava şartlarından etkilenmiyor. İsrail bu anti radar boyaları 25 ülkeye satıyor” diye konuştu.
http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/26187565.asp

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder