Savunma ve Stratejik Analizler

21 Mayıs 2014 Çarşamba

ASELSAN, Rolls-Royce ile motor kontrol sistemleri alanında işbirliği yapacak

21/05/14 www.kokpit.aero

ASELSAN, Türkiye'nin partner ülke olduğu Uluslararası Berlin Uzay ve Havacılık Fuarı ILA 2014'te iki dünya devi ile işbirliği anlaşmaları imzaladı. İmza törenine Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldı.

ASELSAN ve Airbus Grup, sivil ve askeri aviyonik sistemler, uydu haberleşme sistemleri, elektro-optik ve lazer sistemleri ve emniyetli telsiz haberleşmesi alanlarında işbirliğine yönelik ilk adım olarak bir çerçeve anlaşma imzaladı.

ASELSAN ve Rolls-Royce motor kontrol sistemleri alanında potansiyel işbirliği fırsatlarının araştırılmasına yönelik bir Mutabakat Muhtırası imzaladı.

Rolls-Royce Savunma, Müşteri İlişkileri Başkanı Bob Stoddart anlaşmayla ilgili şu açıklamalarda bulundu; "ASELSAN ekibiyle yapmış olduğumuz çok olumlu geçen ilk müzakerelerin ardından inanıyoruz ki motor kontrol sistemleri ve motor sağlığı izleme sistemleri alanlarında her iki şirketin de Türkiye pazarında işini büyütmesini sağlayacak heyecan verici fırsatlar olacaktır. Bu Mutabakat Muhtırası bize daha anlamlı müzakereler yürütülmesine ve gelecek dönemdeki potansiyel işbirliği arayışlarına imkân vermektedir."

Bob Stoddart, Türkiye'nin Rolls-Royce için önemli bir pazar olduğunu ve savunma sanayisinde svaş uçağı, taarruz helikopteri, nakliye uçağı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı platformların motorlarına filosuna destek sağlama alanlarında birçok heyecan verici işbirliği fırsatları sunduğunu belirtti.

Mutabakat metnini ASELSAN adına imzalayan Yönetim Kurulu Başkanı Hasan CANPOLAT da bu işbirliğinden doğacak sinerjinin ve çözümlerin hem Türkiye, hem de küresel pazara fayda getireceğine inandıklarını belirtti.

ASELSAN ve Airbus Grup, sivil ve askeri aviyonik sistemler, uydu haberleşme sistemleri, elektro-optik ve lazer sistemleri ve emniyetli telsiz haberleşmesi alanlarında işbirliğine yönelik ilk adım olarak bir çerçeve anlaşma imzaladı. Berlin Uluslararası Havacılık Fuarı'nda imzalanan anlaşma ile güçlerini birleştiren iki şirket, yeni pazarlara ulaşma yolunda lider aviyonik ve havacılık üreticileri olarak pozisyonlarını daha da sağlamlaştırmayı ve fark edilir nitelikte rekabet kazanımı hedefliyor. Airbus Grup Uluslararası Kıdemli Başkan Yardımcısı Marko Miklis, Türkiye'nin lider elektronik şirketi ile olan işbirliklerinin olumlu yönde gelişmesinden mutluluk duyduklarını belirtti. Miklis, her iki şirketin de Türkiye ve ihraç pazarına uygulanabilecek rekabetçi ürünlerinin ve çözümlerinin olduğuna yürekten inandıklarını söyledi.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, Türk elektronik sanayisindeki liderlik rolüne ek olarak Airbus Grup'la yapılan işbirliği ile küresel pazarlara daha çok erişim sağlayacaklarını söyledi. Canpolat, "İnanıyoruz ki, uzun vadeli işbirliğinin ortaya çıkardığı sinerji, yenilikçi çözümler ortaya koyacak ve her iki firmanın dünya çapında başarısında rol alacaktır" diye konuştu.

Yapılacak işbirliği çerçevesinde, bir koordinasyon komitesinin kurulacak ve her iki tarafın temsil edildiği çalışma grupları oluşturularak kurumsallaşma sağlanacak. Yapılacak işbirliğinin kapsamı ilerleyen dönemlerde mevcut anlaşmanın da ötesinde genişletilebilecek.
http://kokpit.aero/aselsan-dan-iki-dev-imza

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder