Savunma ve Stratejik Analizler

3 Mayıs 2014 Cumartesi

Bayraktar irtifa rekoru kırdı!

3/05/14 www.kokpit.aero

İlk uçuşunu 29 Nisan’da başarıyla yapan Baykar’nın Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Bayraktar, 18 bin 750 feet yani 5 bin 715 metreye çıktı.

Bir İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) en kritik sistemleri olan 3 yedekli uçuş kontrol bilgisayarı, görev bilgisayarı, INS-GPS Sistemi, servo aktüatör sistemleri, pilot statik sistem, güç sistemi, hava veri kayıt sistemi gibi bir çok kritik elektronik ve yazılım bileşenli alt sistem milli ve özgün olarak Türkiye'de ve Türk mühendisleri tarafından Bayraktar, üçüncü uçuşunda rekora imza attı.

Taktik İHA sınıfında olan Bayraktar, 18 bin 750 feet yani 5 bin 715 metreye çıktı. Keşan’da Kara Kuvvetleri’ne ait meydanda gerçekleştirilen testler sırasında hava aracı saatte 8 litre yakıt sarfiyatına da ulaşarak 20 saat havada kalış süresi için mühendislerine umut verdi.

Yaklaşık iki ay boyunca test edilecek Taktik İHA Bayraktar, ardından Kara Kuvvetleri’nin kontrol ve kabulunden geçecek.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Kale-Baykar Ortaklığı arasında imzalanan sözleşmeyle 2012 Ocak içerisinde başlayan Milli ve Özgün Taktik Sınıfı İnsansız Hava Aracı Geliştirme projesinin ürünü olan Bayraktar bu yıl sonuna kadar ilk etapta 6 İHA, 2 yer kontrol istasyonu, 3 yer veri terminali, 2 uzak görüntü terminali ve 2 kamera sistemi teslim edecek. İkinci aşamada da 6 İHA sistemi teslimi sonrasında TSK envanterine 12 Bayraktar İHA sistemi girecek.

20 SAAT HAVADA KALACAK

12 metre kanat açıklığı, 650 kg. azami kalkış ağırlığı ve 20 saat uçuş süresine sahip Bayraktar İHA sisteminde pist üzerinde harici radar vb. desteği olmaksızın olmaksızın tam otomatik taksi, kalkış, seyir, iniş ve park yapabilme özellikleri bulunuyor. 22 bin 500 feet yüksekliğe çıkan Bayraktar İHA yeni nesil uçaklarda yoğun olarak kullanılan karbon fiber malzeme kullanılarak üretildi. NATO talimatnamesine uygun tasarlanıp üretilen Yer Kontrol İstasyonu Sistemi, 150 km. menzilden İHA’yı komuta, kontrol ve izleme işlemlerini gerçekleştiriyor.
http://kokpit.aero/bayraktar-rekor-kirdi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder