Savunma ve Stratejik Analizler

19 Mayıs 2014 Pazartesi

Deniz Kuvvetleri'nin şahinleri Mızrak atacak

19/05/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Sikorsky tarafından üretilen ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığında 2002 yılından itibaren görev yapmaya başlayan S-70B Sea Hawk helikopterleri milli mühimmat kullanacak. ROKETSAN tarafından geliştirilen ve 2015 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmesi planlanan ve test atışlarına devam eden Mızrak-U füzesinin, Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaçları çerçevesinde S-70B Sea Hawk helikopterlerinde kullanılması amacıyla çalışma başlatıldı.

HELLFİRE FÜZESİNE KARŞI MIZRAK-D

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın uçar birlik filosunun belkemiğini oluşturan S-70B Sea Hawk helikopterinin standart silah sistemleri arasında yer alan ve Lockheed Martin firması tarafından üretilen Hellfire füzesinin yerini alması planlanan ve Mızrak-D olarak adlandırılan füze ROKETSAN tarafından geliştirilecek.

Mızrak-D'nin kullanımda olan Hellfire füzesi ile benzer özelliklere sahip olmasının yanında en büyük farklılığı menzili olacak. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile ROKETSAN yetkilileri arasında düşman su üstü ve uçar birliklerin sahip oldukları silah sistemlerinin menziline girilmeden hedeflerin imhası konusunda görüşmeler yapıldı.Bu konuda bilgi veren askeri yetkili, Mızrak füzesi üzerinde yapılacak olan iyileştirmeler sonrasında menzilin 14 ile 16 km arasında olması planlanıyor. ROKETSAN yetkilileri Sea Hawk üzerinde detaylı incelemelerde bulundu. Deniz Kuvvetleri personeli tarafından Hellfire füzesi hakkında bilgi ve doküman paylaşımı yapıldı.

İKİNCİ FÜZE İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLANDI

Sea Hawk helikopterleri için ikinci mühimmat projesinin hayata geçmesi planlanıyor. Helikopterlerin kullandıkları Norveçli Kongsberg firması tarafından geliştirilen ve 32 km menzile sahip olan Penguin füze sistemi sınıfında olması planlanan füzenin geliştirilmesi için fizibilite çalışmalarına başlandı.

http://kokpit.aero/deniz-kuvvetleri-seahawk-helikopteri-mizrak-fuzesi-kullanacak

1 yorum:

  1. Helal olsun bizimkilere, çok güzel bir haber. Daha öncede yazmıştım menzili artmalı diye. Allah kolaylık versin. Bayram günü bunu duymak iyi geldi. Teşekkürler Çınar bey.

    YanıtlaSil