Savunma ve Stratejik Analizler

22 Mayıs 2014 Perşembe

DENİZALTI KURTARMA ANA GEMİSİ DENİZE İNDİ

21 Mayıs 2014 DenizHaber.Com

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına binaen Savunma Sanayii Müstesarlığı ile 28 Ekim 2011 tarihinde sözlesmesi imzalanan ve 5 Nisan 2012 tarihinde sac kesim töreni yapılan Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi “ALEMDAR”, İstanbul Tersanesi’nde 28 Nisan 2014 tarihinde basarılı bir sekilde denize indirilmistir.

Bir adet Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi ve iki adet Kurtarma ve Yedekleme Gemisinin yurt içinden tedarik edilmesini içeren ihale neticesinde, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin 15 Haziran 2010 tarihli kararına istinaden, Savunma Sanayii Müstesarlığı ile İstanbul Denizcilik Gemi İnsa Sanayi ve Ticaret A.S. arasında sözlesme görüsmeleri basarıyla sonuçlandırılmıs ve 28 Ekim 2011 tarihinde Tedarik Sözlesmesi imzalanmıstır.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisinin (MOSHIP) insası İstanbul Tersanesi’nin en önemli projelerinden biridir.

MOSHIP ile denizaltıların satha gelememesi durumunda personeline acil yasam desteği sağlanması ve 600 metreye kadar derinlikten denizaltı personelini kurtarma faaliyetleri icra edilebilecektir. Bununla birlikte uzaktan kumandalı sualtı aracı, atmosferik dalıs elbisesi, denizaltı havalandırma sistemi ve basınç odası gibi modern kurtarma sistemleri ile donatılacak olup, sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalısmaların icrası amacıyla da kullanılabilecektir.

Denizaltı Kurtarma Ana Gemisinin tasarım, insa, donatım ve sistemlerinin entegrasyonu tamamen İstanbul Tersanesi tarafından gerçeklestirilmektedir. Bu çerçevede, gemi insa malzeme ve hizmetlerinin yanı sıra gemiye entegre edilen sistemlerin büyük bölümü de yurt içinden temin edilmis ve proje bedellerinin yaklasık %65’inin sanayii katılımı ve offset olarak gerçeklestirilmesi suretiyle Türk sanayiinin imkan ve kabiliyetleri etkin bir sekilde değerlendirilmektedir.

http://www.denizhaber.com/HABER/35813/1/istanbul-tersanesi-denizalti-ana-gemisi-alemdar.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder