Savunma ve Stratejik Analizler

9 Haziran 2014 Pazartesi

Avustralya SOM füzesi için Ankara'da

09.06.2014 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın uzak mesafelerden yüksek korumalı hedefleri hassas şekilde vurmasını sağlamak amacıyla Tübitak-SAGE tarafından 2006 yılında geliştirme çalışmalarına başladığı SOM füzesi birçok ülkenin dikkatini çekmeye başladı.

Roketsan'ın üretimi ve pazarlamasından sorumlu olduğu SOM füzesinin F-35 savaş uçağına entegre edilmesi yönünde çalışmalara devam ediliyor. SOM-J adı verilen projede mevcut mühimmatın %25 civarında küçültülmesi amaçlanıyor. Bu sayede SOM mühimmatı, F-35 savaş uçağının gövdesi içine entegre edilecek ve uçağın görünürlük özelliğinin korunması sağlanacak. SOM füzesi üzerinde yapılacak değişiklik ile menzilin korunması amacıyla yeni bir harp başlığı tasarlanacak.

Avustralya F/A-18A/B Hornet savaş uçaklarının yerine alacağı F-35'de kullanmak amacıyla SOM-J füzesi ile ilgileniyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde Avustralya'dan üst düzey bir heyet Ankara'ya geldi. Yetkililer tarafından Avustralya'lı heyete SOM füzesi hakkında bilgi verildi. F-35 savaş uçağına entegrasyon çalışmaları olumlu sonuçlanması durumunda birçok ülkenin SOM-J füzesini talep edeceği öngörülüyor.
...
http://kokpit.aero/avustralya-som-fuzesi-ile-ilgileniyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder