Savunma ve Stratejik Analizler

13 Haziran 2014 Cuma

Milli uydudan sonra milli rampa

13.06.2014 ŞEBNEM HOŞGÖR Ankara

Yerli gözlem uydusunun ardından ilk yerli haberleşme uydusunu yaparak 2019’da uzaya göndermeyi planlayan Türkiye, uydu fırlatma sistemi konusunda da 2023 itibarıyla dışa bağımlılığına son vermek istiyor

Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı fikri ışık, Türkiye’nin kendi uydu fırlatma rampasını yapmak istediğini ve bu konuda çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Roketsan’ın ortaklaşa yürüttüğü projenin fizibilite çalışmalarının tamamlandığı ve milli rampanın maliyetinin 1 milyar lira olarak hesaplandığı öğrenildi. Fırlatma üssünün yeri konusunda ise Muğla seçeneği üzerinde durulduğu bildirildi.

Roketsan yapacak
Türkiye dünyanın sayılı ülkesinin sahip olduğu kendi uydusunu fırlatma sistemine sahip olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Cumhuriyetin 100. yılına yetiştirilmesi planlanan proje uydu fırlatma aracının geliştirilmesi, uydu fırlatma merkezinin kurulması, veri alınması ve takip edilmesi için gerekli uzak yer istasyonlarının kurulması ve buna ilişkin hizmetlerin satın alınmasını içeriyor. İlk yerli haberleşme uydumuzun 2019’da uzayda olacağını açıklayan Işık, Meclis’te bir grup gazeteciyle özel sohbetinde Türkiye’nin artık yerli üretim uydularını uzaya gönderme konusunda dışa bağımlılıktan da kurtulmak istediğini ve kendi uydu fırlatma rapmasını da yapmak istediğini söyledi.
http://ekonomi.milliyet.com.tr/milli-uydudan-sonra-milli-rampa/ekonomi/detay/1896440/default.htm

1 yorum:

  1. COK GUZEL BIR HABER. BU NOKTAYA GELDIYSEK DEMEKKI ROKETSAN 2500 KM BARAJINI ASAN MENZILLERE ULASMIS. HAYIRLI OLSUN MEMLEKETIMIZE.

    YanıtlaSil