Savunma ve Stratejik Analizler

6 Temmuz 2014 Pazar

Hisar-O Kalkan radarı ile hedeflerini bulacak

4/07/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen ve ilk test atışının 2014 yılının ikinci yarısında yapılması planlanan orta irtifa hava savunma projesinde önemli bir aşamaya daha gelindi.

Hisar-O sisteminin ana arama radarı olacak olan Kalkan'dan ilk etapta 5 adet tedarik edilecek. Aselsan tarafından geliştirilen ve Suriye'den gelebilecek tehditlere karşı sınır bölgesine yerleştirilen Kalkan radarı, X-Bant frekans aralığında çalışıyor. Azami menzili 100 km olan radar, savaş uçakları, helikopterler, insansız hava araçları ve seyir füzelerinin 3 boyutlu tespit ve takibini yapabiliyor.

Kalkan yakaladığı hedeflerin sınıflandırmasını ve teşhisini yaparak komuta kontrol sistemine hava resmi olarak aktarılmasını sağlayabiliyor. Komuta kontrol sistemi ile entegre çalışabilme özelliği sayesinde üs, liman gibi kritik bölgelerin korunmasında kullanılıyor.

KARA KUVVETLERİ KULLANACAK

Kara Kuvvetleri'nin tabur seviyesindeki birlikleri, Hisar-O sistemini nokta ve bölge hava savunma kapsamında, hava hedeflerinin orta irtifada etkisiz hale getirilmesi için kullanacak.

Hisar-O sistemi, otonom görev yapabilmenin yanında Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERRİKS) ile koordinasyonunda görev yapacak ve karşılıklı veri alışverişi gerçekleştirebilecek. Her bir Hisar-O bataryası HERRİKS ile bağlanabilme özelliğine sahip olacak. Bunun yanında Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın Komuta kontrol sistemleri ile haberleşme yapabilmesi için Link-16 kabiliyeti de bulunacak.

Genel Özellikler:

· X-Bant yayın frekansı
· 100km azami menzil
· Faz dizili anten
· Çoklu huzme
· Darbe sıkıştırma
· 3 boyutta hedef arama ve takip
· Çoklu hava hedefi takibi
· Arama ve Takip için ayrı huzmeler (Çok Fonksiyonluluk)
· Otomatik Hedef Sınıflandırma
· IFF (dost/bilinmeyen teşhisi) sorgulaması
· Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta ​​
http://kokpit.aero/hisar-o-kalkan-radar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder