Savunma ve Stratejik Analizler

6 Ağustos 2014 Çarşamba

Türk hücumbotu için milli ‘deniz savaşı’

05.08.2014 Mithat Yurdakul

Yerli savunma sanayi devleri ‘deniz savaşı’ için beklemede. Milli hücumbot projesi 1 ay içinde netleşecek. 800 milyon dolarlık hücumbotlar için RMK Marine, Yonca-Onuk, Dearsan, Istanbul Shipyards ve Ares tersanelerinin adı geçiyor.

Yerli imkânlarla üretilecek Türk tipi hücumbot yapımı için bazı şirketlerin ismi öne çıkarken, projede de değişiklik ihtimali ufukta göründü. Projelerini hazırlayan Türk şirketler, yerli hücumbot için ihale sürecini beklemeye başladı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), geçen sene Türk tipi hücumbot yapımı için harekete geçti. Türk tipi hücumbot tamamen milli imkânlarla tasarlanıp üretilecek, savaş ve silah sistemleri yerli olacak. SSM, hücumbot projesi için Bilgi İstek Dokümanı (BİD) yayımladı. Doküman, güvenlik ve teknik kriterleri sağlayan şirketlere gönderildi. Türk tipi hücumbotun savaş sistemini Aselsan ve Havelsan, silah sistemini ise Roketsan tasarlayacak. 800 milyon dolara mal olması beklenen hücumbotların inşaatında Koç’a ait RMK Marine’in yanı sıra Yonca-Onuk, Dearsan, Istanbul Shipyards ve Ares öne çıktı.

Ufukta revizyon var

Kazananın yabancı ortak almadan inşa etmesi beklenen gemiler için ise değişiklik ihtimali ufakta göründü. Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, SSM’de projeyle ilgili yeni bir sunum yapılması bekleniyor. Projenin yeni kurgusunun önünüzdeki 1 ay içinde netleşmesi, hücumbot ile ilgilenen şirketlerin son kararını bundan sonra vermesi bekleniyor. İhalesinin bu yıl sonuna doğru netleşmesi beklenen projenin bazı üst düzey teknolojik aşamalarında yabancı şirketlerin de yer alabileceği, bunların arasında bazı ABD ve Avrupa şirketlerinin de adının geçtiği kaydedildi. Yapım ihalesini alan yerli şirketin yabancılardan dizayn desteği de alabileceği kaydedildi. Farklı şirketlerin katılımıyla, Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kuruluşu olan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) A.Ş. tarafından yürütülecek projede son sözü hükümet söyleyecek. Hücumbot projelerini çizen şirketler ihale çağrısını bekleyecek.

Modern donanmanın en önemli unsuru Hücumbotlar; küçük, süratli yapıları ve gemiden gemiye füzeleriyle donanmaların en çok tercih edilen muharip araçları arasında yer alıyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nde halen 5 tip hücumbot bulunuyor. Envanterde Alman ve Amerikan üretimi hücumbotlar ağırlıkta bulunuyor.
http://www.milliyet.com.tr/turk-hucumbotu-icin-milli-deniz/ekonomi/detay/1921492/default.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder