Savunma ve Stratejik Analizler

13 Eylül 2014 Cumartesi

Azerbaycan MİG-29 uçakları SOM füzesi mi atacak?

13/09/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Tübitak-SAGE tarafından 2006 yılında geliştirme çalışmalarına başlanan SOM füzesiyle bir çok ülke yakından ilgileniyor.

Azerbaycan'da düzenlenen ADEX-2014 savunma sanayi fuarı kapsamında Roketsan standında sergilenen SOM füzesine Azerbaycanlı yetkililer yoğun ilgi gösterdi. Türk Hava Kuvvetleri'nin milli seyir füzesi ihtiyacı kapsamında üretimi ve teslimatları devam eden SOM füzesinin Azerbaycan Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan MİG-29 savaş uçaklarına entegrasyonu konusunda çalışmalar yapılacak.

Bu konuda Kokpit.aero'nun sorularını yanıtlayan askeri yetkililer,NATO üyesi bir ülke tarafından geliştirilen füze sisteminin Rus menşeli bir uçağa entegre edilmesi noktasında ciddi sorunlar ile karşılaşılabileceğini ve en başta böyle bir entegrasyon için Rusya'nın izin vermesi gerekeceğini söyledi. Ayrıca ABD'nin NATO üyesi ve aynı zamanda stratejik ortağı olan Türkiye'ye bile bu konuda belli kısıtlamalarının mevcut olduğunu bu sebeple Rusya'nın göz ardı edilemeyecek bir konumda bulunduğunu da sözlerine ekledi.

DÜNYA SOM FÜZESİNİ TAKİBE ALDI

Tübitak-SAGE tarafından 2006 yılında geliştirme çalışmalarına başlanan SOM füzesini bir çok ülke yakın takibe aldı. Özellikle F-35 savaş uçağını envanterine katacak olan Avustralya, Güney Kore ve Singapur SOM'un F-35 entegrasyonu ile yakından ilgileniyor. Bu konuda geçtiğimiz aylarda Avustralya'dan üst düzey bir heyet Ankara'ya geldi. Yetkililer tarafından Avustralya'lı heyete SOM füzesi hakkında bilgi verildi. F-35 savaş uçağına entegrasyon çalışmalarının olumlu sonuçlanması durumunda birçok ülkenin SOM-J füzesini talep edeceği düşünülüyor.
http://kokpit.aero/azerbaycan-som-fuzesi-ile-ilgiileniyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder