Savunma ve Stratejik Analizler

5 Eylül 2014 Cuma

Yerli helikopter ön tasarımıyla tanıtıldı

5/09/14 www.kokpit.aero

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI) tarafından tasarlanan 5 tonluk genel maksat amaçlı helikopterin ön tasarımı Ankara'da düzenlenen OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi'nin toplantısında tanıtıldı.

Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in ev sahipliğinde yapılan 'Yerli Helikopterin Sanayileşme toplantısı, sektörü bir araya getirdi. Yapılan çalışmalarda TAI yetkilileri, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştıkları Özgün Helikopterin ön tasarımlarını paylaştı.

İlk uçuşunu 2018'de yapması planlanan helikopter çift motorlu. Sivil ve askeri amaçlı kullanılabilecek gövdeye sahip olacak helikopterin imalatının ise 2017'de başlaması planlanıyor. Askeri pazarda uzun yıllardır kullanılan UH-1 serisinin yerini alacak helikopterin sivil modeliyle ilgili olarak kamu kuruluşları da gelişmeleri yakından takip ediyor.

Daha önceden TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı yaptığı açıklamada tasarım çalışmaları süren helikopterin Airbus Helicopters'ın EC145'inden büyük, AgustaWestland AW139'dan da biraz küçük olacağını belirtmişti.

Türkiye son yıllarda helikopter pazarındaki hızlı gelişimi ile dikkat çekiyor. İşin sanayi tarafında T129 ATAK Projesi tasarım ve sistem imalatı konusunda önemli bir alt yapı sağladı. İlk defa Türk şirketleri AgustaWestland'ın tasarladığı helikopterin geliştirilmesinde tasarımcı olarak görev yaptı. Başta pal imalatı gibi stratejik parçaların üretimi de Türkiye'e gerçekleştirildi.

Bundan sonraki adım ise Sikorsky ile ortak olunan T-70 genel maksat helikopteri olacak. T-70 imalata girerken bir taraftan Özgün Helikopter için de çalışmalar üretim ve test aşamasında olacak.
http://kokpit.aero/iste-yerli-helikopter

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder