Savunma ve Stratejik Analizler

29 Ekim 2014 Çarşamba

Fikri Işık "Savunma Sanayisi'nde süper lig oyuncusuyuz"

29.10.2014 Deniz Haber Ajansı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Denizaltı Taktik Simülatörüyle Türkiye, dünyada bu işi başarabilen birkaç ülkenin arasına girdi. Yani bu alandaki süper lig oyuncusuyuz artık” dedi.

Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığı için TÜBİTAK tarafından üretilen Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ile Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı için geliştirilen Köprüüstü Simülatörü'nün (KUSİM) açılış töreni, Mili Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Denizaltı Taktik Simülatörü ve Köprüüstü Simülatörü'ne ilişkin, "Açılışını yapacağımız bu tesisler ülke savunmasında ve tüm karasularımızın emniyet ve güvenliğinin sağlanmasında son derece önemli, kritik görevleri başarıyla icra eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın harekat kabiliyetine katkı sağlayacaktır" dedi.

Gölcük Deniz Ana Üssündeki Taktik Geliştirme Doktrin ve Analiz Merkezi Komutanlığı'nın (TADAMERKOM) Preveze Deniz Salonu'nda gerçekleştirilen Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ve Köprüüstü Simülatörü (KUSİM) Açılış Töreni'nde konuşan Yılmaz, son dönemde yaşanan olayların Türkiye'nin her zamankinden daha çok risk ve tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu gösterdiğini, yakın çevrenin ateş içinde olduğunu, yangından kaçanların güvenli liman olarak gördükleri Türkiye'ye sığındığını söyledi. Türkiye'nin "bölgenin güvenli limanı" olmak konumunu sürdürmek zorunda bulunduğunu, bunun da ancak güçlü bir Türkiye ve güçlü bir orduyla yapılabileceğini vurgulayan Yılmaz, "Güçlü olursanız caydırıcılığınız olur. Eşkıyayı Türkiye'ye saldırmaktan alıkoyan şey, haritaya çizilen sınır çizgisi değildir, Türkiye'nin gücüdür. Tarihten alınan ders şudur ki, saldırganı hiçbir kağıt parçası durduramaz" diye konuştu

"Savunma sanayisi, tam bağımsızlığın olmazsa olmaz unsurudur"

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada var olabilme şartının güçlü bir orduya sahip olmaktan geçtiğini kaydeden Yılmaz, "Bu da silahlı kuvvetlerimizin tüm unsurları olan kara, deniz, hava ihtiyaçlarını en son teknolojik ürünlerle karşılanması ve bunları kullanacak personelin eğitimi ile her an harbe hazır olmasında geçmektedir. Bunu sağlamak için savunma sanayimizin gelişmiş olması gerekir. Savunma sanayisi, tam bağımsızlığın olmazsa olmaz unsurudur. Eğer güçlü bir savunma sanayiniz yoksa tam bağımsız bir ülkeden bahsedebilmek de mümkün değildir" ifadesini kullandı. Yılmaz, ülkelerin sahip olduğu savunma sanayisinin bilgi teknolojilerinde ulaşılan seviye ve güçlü ordunun en önemli göstergesi olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Savunma sanayisindeki temel önceliğimiz, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacını tamamıyla milli imkanlarla karşılamaktır. Eğer birinde eksik kalırsanız o noktada netice alamazsınız. Türkiye füze yaptı ama bir tapasını kendisinden değil, dışarıdan aldığında o füzeyi bir kardeş ülkeye verememekte. Türkiye top yaptı ama içindeki motorunu bir başka yerden aldığında yine bir başka ülkeye ihraç edememekte. Yani bağımsız ülke değilsin. Ürettiğin bir şeyi de ihraç edemiyorsun, ürettiğin bir şeyi de birisine veremiyorsun. Neden? Tam bağımsız savunma sanayin güçlü olmazsa tam bağımsız olamazsın. Yani istediğin kararı veremiyorsun. Füzen var satamıyorsun, topun var veremiyorsun." Güçlü sanayinin temelinin nitelikli araştırma ve geliştirmeden geçtiğini bildiren Yılmaz, 2003 yılında araştırma ve geliştirmeye ayrılan payın Gayri Safi Milli Hasılanın 0,48'i iken, 2012'de bu oranın yüzde 1'e yaklaştığını, 2023 hedeflerinin ise yüzde 3 olduğunu anlattı.Bakan Yılmaz, Denizaltı Taktik Simülatörü projesinin geliştirilmesi sayesinde bir denizaltının içinde bulunabilecek gerçek şartlarda taktik durum ve tehdit ortamı yaratılarak denizaltı personeli eğitimine olanak sağlayacağını dile getirerek, şöyle konuştu: "İkinci proje olan Köprüüstü Simülatörü ile de meteorolojik, coğrafi ve teknik şartlar altında kendi gemisine özelliklerine uygun manevra fonksiyonlarını icra etmeleri ve kendi görevlerini simülasyon ortamında gerçekleştirmelerini sağlamaktır. Açılışını yapacağımız bu tesisler ülke savunmasında ve tüm karasularımızın emniyet ve güvenliğinin sağlanmasında son derece önemli, kritik görevleri başarıyla icra eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın harekat kabiliyetine katkı sağlayacaktır. Tamamlanan bu projeler ile denizaltılarda ve su üstünde görev alacak personelin eğitimi başarıyla giderilebilecektir. Türkiye'nin savunma sanayisinde bağımlılığını azalttığımız oranda Türkiye, gerçek gücüne kavuşacaktır."

Gölcük Deniz Ana Üssündeki Taktik Geliştirme Doktrin ve Analiz Merkezi Komutanlığı’nın (TADAMERKOM) Preveze Deniz Salonu’nda gerçekleştirilen Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ve Köprüüstü Simülatörü (KUSİM) açılış töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık', simülatörlerin Türkiye’nin yazılım noktasında hangi aşamayı geride bıraktığını ortaya koyan çok önemli bir proje olduğunu söyledi.

GURUR VERİCİ

DATAS’ın 4,5 milyondan fazla nitelikli satır ihtiva eden bir yazılım olduğunu dile getiren Işık, “Bunu başarmış olmakla denizaltıyla ilgili her türlü bilgiye sahip olduğunuzu ve bu bilgiyi gerektiği zaman kullanabileceğinizi göstermiş oluyorsunuz. Denizaltı Taktik Simülatörüyle Türkiye, dünyada bu işi başarabilen birkaç ülkenin arasına girdi. Yani bu alandaki süper lig oyuncusuyuz artık. Bu gerçekten gurur verici” ifadesini kullandı. Işık, bu projelerin gelecek için kendilerine çok ciddi öz güven aşıladığını vurgulayarak, “Türk aklı bir şeyi başaramaz” noktasından, “Aslında imkanlar verilirse Türk aklı her şeyi başarır” noktasına gelindiğinin en önemli göstergesi olduğunu kaydetti.

“SAHİP OLMANIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin dünyanın en güzel ülkelerinden biri olduğuna dikkati çeken Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar çok güzel şeyler ama bunun getirdiği bir başka şey daha var; Tarih boyu herkesin gözü, bu güzel ülkede olmuş. Hele hele bugünkü konjonktürde sizin ülkenizde çok güçlü, çok sağlam olmanız gerekiyor. Yani çok güçlü bir orduya sahip olmanız gerekiyor. Ekonominiz güçlü olacak, sosyal hayatınız güçlü olacak, bunların hepsi gerek şart ama bir gerek şart da ordunuzun güçlü olması. Allah’a şükürler olsun, dünyanın en güçlü ordularından birine sahibiz.”

YÜZDE 55’İ GEÇTİK

Kıbrıs Harekatı ve terörle mücadelenin, savunma sanayisinde dışa bağımlılığın minimize edilmesi gerektiğini Türkiye’ye gösterdiğine işaret eden Işık, “Dışa bağımlı olarak yaşamamız çok büyük risk teşkil ettiği için mümkün değil. O zaman yapmamız gereken savunma sanayinde mutlaka ama mutlaka kendi teknolojimizi, kendi silahımızı geliştirmemiz. Hükümetimizin en önemli öncelikli alanlarından biri de bu oldu. Bu da rakamlara çok çarpıcı şekilde yansıdı. Yüzde 24, 2002 yılında savunma sanayimizde yerlilik oranı, şimdi Allah’a şükürler olsun yüzde 55’i geçtik” diye konuştu.

“ULAŞMAK DURUMUNDAYIZ”

Hedeflerinin bu oranı iki açıdan daha çok yükseltmek olduğunu vurgulayan Işık, şöyle konuştu: “Birincisi oran olarak yükseltmek durumundayız, daha yüksek yerlilik oranına ulaşmak durumundayız. İkincisi de bu savunma sanayisindeki yerlilik oranında niteliği de arttırmak durumundayız. Artık yüksek teknoloji gerektiren ürünleri Türkiye’de üretmeliyiz. Bugün artık kendi piyade tüfeğinden kendi helikopterine kadar ihtiyaçlarını kendi üreten bir ülke konumuna geldik ama onları da yeterli görmüyoruz. İnşallah Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılında yüzde 100 yerli savaş uçaklarımızı da kendimiz üretir konuma geleceğiz. Tüm hazırlıklarımızı yürütüyoruz.”

ÖNÜNE GEÇECEK

Bakan Işık, 2023 yılında Türkiye’yi her alanda dünyanın en güçlü 10 ülkesinden biri haline getirmenin temel hedefleri olduğunu belirterek, “İnanıyorum ki bu taktik simülatörleri sayesinde ordumuzun, silahlı kuvvetlerimizin kabiliyeti ve kapasitesi çok daha güçlenecek. İnanıyorum ki özellikle denizaltı ve köprüüstü eğitim çalışmalarında çok daha az kaynakla çok daha nitelikli askeri personele sahip olacağız. Tabi bu arada eğitimde meydana gelen kazalarında önüne geçmiş olacağız. O da en azından birkaç tane de olsa can kaybımızın önüne geçecek” değerlendirmesinde bulundu.

BİR ALTAY TANKI KADAR ÖNEMLİ

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Denizaltı Taktik Simülatörü'ne ilişkin, "Bir yazılım projesi ama bir cüsse kazansaydı, materyalize olsaydı, gerçekten bir Altay tankı, bir Göktürk projesi gibi bir cisim kazanırdı" dedi. Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ve Köprüüstü Simülatörü (KUSİM) açılış töreninde konuşan Altunbaşak, TÜBİTAK'ta 500'ün üzerinde proje yürüttüğünü, DATAS Projesi'nin teknik birikim açısından ilk 10'a girecek projelerden biri olduğunu söyledi.
Projenin maliyet açısından bakıldığında belki ilk 100'e bile giremeyeceğine dikkati çeken Altunbaşak, "Stratejik derinliği o kadar fazla ki yapmak istediğimiz şeyi o kadar iyi yapıyor ki Ar-Ge açısından baktığımızda ilk 10'a girebilecek projelerden bir tanesi" ifadesini kullandı.Altunbaşak, Türkiye'nin Göktürk uydusu, Altay tankı, milli füze gibi gurur duyulacak birçok projesi olduğunu vurgulayarak, "İşte bir böyle projeler var, bir de DATAS gibi yazılım projeleri var. DATAS projesi benim gözümde diğer projelerle yakın kıymettedir. O ligdedir" dedi. Microsoft'un "Word" programından 20 milyar dolar kazandığını dile getiren Altunbaşak, "DATAS'a bir çerçeveye koymak gerekirse bu çerçeveden bakmak lazım. Bir yazılım projesi ama bir cüsse kazansaydı, materyalize olsaydı gerçekten bir Altay tankı, bir Göktürk projesi gibi bir cisim kazanırdı" değerlendirmesinde bulundu.

"Bir simülatörden beklenen bütün unsurlara haiz”

TÜBİTAK İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü (İLTAREN) Müdürü Dr. Nedim Alpdemir ise DATAS'ın denizaltı personelinin taktik ve operasyonel eğitim ihtiyaçlarını karşılamasına yönelik olarak geliştirilmiş bir simülatör olduğunu anlattı.Simülatörün, hücum ve savunma gibi birçok harp oyunlarını içerdiğini dile getiren Alpdemir, şunları söyledi: "Sistemimiz bir atış kontrol etrafında oluşan sensör simülasyonları, silah simülasyonları, emir ve kontrol yardımcı unsurlarının çok yüksek sadakatte modellenmiş sistemlerden oluşmaktadır. Bunun etrafına deniz, aktif hedefler, pasif hedefler, doğa ve sahile ilişkin yüksek sadakatli modelleri eklediğimizde böyle bir simülatörden beklenen bütün unsurlara haiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz."

Konuşmaların ardından Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge ve Teknoloji Daire Başkanı Mühendis Albay Hayri Özden'e, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık ise TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak'a plaket verdi. Program, Bakan Yılmaz ve Bakan Işık ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'nin DATAS ve KUSİM binalarının açılış kurdelesini kesmesinin ardından sona erdi. - "Milli" simülatörle eğitilecekDenizaltı Filosu personelinin planlı eğitimleri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştınma Merkezi'ne (BİLGEM) bağlı İleri Teknolojiler Araştırma Enstitüsü (İLTAREN) tarafından üretilen Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ile ifa edilecek. Denizaltı Filosu personeli, simülatörü kullanarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Gür Sınıfı denizaltıların Savaş Harekat Merkezi'ndeki sistemlerine ilişkin simülatörleri kullanarak, görevli oldukları gemilere gitmeden önce sistemlere alışkanlık kazanacak.Denizaltı komutanları için de önemli bir eğitim ortamı oluşturan DATAS, komutanların su altı ortamında değişen koşullarda ve tehdit durumlarında nasıl hızlı ve etkin karar alabilecekleri konusunda altyapı sağlıyor.Yüksek sadakatli ve gerçek zamanlı bir simülatör olan DATAS, denizaltılarımızın etkin kullanımı için gerekli tüm taktik eğitim imkanlarına sahip bulunuyor.Simülatörde bulunan denizaltı sistemlerine, su altı ortamına ve denizaltıyı çevreleyen hedeflere ilişkin tüm algoritma ve yazılımlar, tamamen milli kaynaklarla ve Ar-Ge'ye dayalı olarak geliştirildi.DATAS Sistemi ile su altı ortamında oluşan gerçek şartlara benzer taktik durum ve tehdit ortamları yaratılarak sistemlerin taktik ve operasyonel kullanımına yönelik eğitim desteği sağlanabilirken, can ve mal riski nedeniyle gerçekleştirilmesi riskli senaryoları taktik olarak deneme olanağı sunuyor.

KUSİM Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı Vendeka firması tarafından geliştirilen KUSİM, yüzde 100 yerli olan ilk köprüüstü simülatörü olma özelliği taşıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 16 ayrı geminin 3 boyutlu modellemesinin yapıldığı simülatörde, risk almadan personele olağanüstü durumlarda gemi kullanma eğitimi ile gemiye emniyetli ve doğru manevrayı yaptırma eğitimleri verilecek. TÜBİTAK ve Vendeka firması tarafından geliştirilen yerli simülatörler sayesinde denizaltı ve köprüüstü personelinin eğitim maliyetinin büyük oranda azalması bekleniyor.
http://www.denizhaber.com.tr/fikri-isik-savunma-sanayisinde-super-lig-oyuncusuyuz-haber-58442.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder