Savunma ve Stratejik Analizler

28 Ekim 2014 Salı

Rus savaş gemisi Türkiye’de

27 Ekim 2014, Rusyanın Sesi Radyosu

Rusya Donanması Akdeniz Acil Müdahale Grubu’na dahil olan “Koramiral Kulakov” büyük denizaltısavar gemisinin Türkiye’nin Aksaz-Karaağaç limanına demir attığı bildirildi.

Rusya Kuzey Filosuna bağlı büyük denizaltısavar gemisi, ekim ayı başlarında Rusya Donanması’nın daimi olarak Akdeniz’de faaliyette bulunan hızlı müdahale grubuna dahil edilmişti.

Batı Askeri Bölesi’nden yapılan açıklamada, “Kuzey Filoya bağlı “Koramiral Kulakov” büyük denizaltısavar gemisi, bugün Aksaz-Karaağaç (Türkiye) deniz üssüne iş ziyaretini gerçekleştirdi” denildi. Gemi mürettebatının yakınındaki Marmaris tatil beldesini ziyaret etmesi planlanıyor. “Koramiral Kulakov” büyük denizaltısavar gemisinin uzun yürüyüşü 15 Nisan 2014’te Kuzey Filo’nun ana üssü olan Severomorsk’tan çıkışla başlamıştı. Kuzey Filo denizcileri, bu zaman dilimi içinde, 21 bin deniz mili kat ederek İspanya’da Ceuta limanını, iki kez Malta’daki La- Valetta limanını ve üç kez Kıbrıs’taki Limassol limanını ziyaret etti.

Gemi mürettebatı, Akdeniz’in doğu bölgelerinde Kuzey, Karadeniz ve Baltık filolarının müşterek tatbikatına katıldı. Tatbikat sırasında deniz iletişim araçlarını ve konvoyu koruma ödevleri yerine getirildi, deniz ve hava hedeflerini vurma eğitimi gerçekleştirildi.

Rusya, Mart 2013’te Pasifik Filosu’na bağlı bir grup gemiyi Akdeniz’e yönlendirerek bu bölgede Hızlı Müdahale Grubu’nun oluşturma çalışmalarına başlamıştı. Halihazırda Akdeniz Grubu’nda dönüşümlü olarak Pasifik, Kuzey, Baltık ve Karadeniz filolarına bağlı gemiler görev yapıyor. Akdeniz filosuna lojistik destek, genel olarak Suriye’nin Tartus limanındaki üsten sağlanıyor.
http://turkish.ruvr.ru/news/2014_10_27/Rus-savas-gemisi-Turkiyede/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder