Savunma ve Stratejik Analizler

28 Ekim 2014 Salı

Rusya ile Rumlar savunma anlaşması imzalayacak

28.10.2014 Deniz Haber Ajansı

Rusya ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında savunma anlaşması imzalanacağı bildirildi. Yunanistan’ın da Doğu Akdeniz’e bir firkateyn göndermeye hazırlandığı iddia edildi.

Rusya ile Rum Yönetimi arasında savunma anlaşması imzalanacağı bildirildi. Rum basını, Rusya'nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy’in Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ile görüşmesinin ardından Rusya’nın Güney Kıbrıs ile askeri anlaşma imzalamak istediğini söylediğini yazdı.

Osadchiy’in, “Elbette, Kıbrıs ile olabildiğince çok anlaşma imzalamak istiyoruz. Şu anda Rusya’nın bölgedeki rolü yenileniyor. Rusya önemli bir rol oynuyor ve Sayın Putin’in de söylediği gibi, (bu rol) gelecekte daha da güçlü olacak. Bölgedeki durum karmaşık. Rusya gerilimin azalması için elinden gelen her şeyi yapacak.” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Osadchiy'in Lillikas ile görüşmeleri sırasında gerek uluslararası gerek ikili nitelikte birçok konuyu ele aldıkları belirtildi.

Yorgos Lillikas ise Anastasiadis hükümetinden, iki ülke arasında müşterek çıkarlar yaratacak bir dizi anlaşma imzalayarak, son dönemde zedelenen Rum-Rus ilişkilerini mümkün olan en kısa sürede iyileştirmesini istedi.

Lillikas şöyle devam etti: “Bize göre bu anlaşmalar arasında, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rusya’ya her türlü askeri kolaylığı sağlayacağı bir savunma işbirliği anlaşması imzalanmalı. Ancak çıkarları örtüştürerek, dengeli dış politika uygulayarak ve karşılıklı çıkarlar yaratarak ittifaklar kurabilir ve milli çıkarlarımızı güçlendirebiliriz.”

YUNANİSTAN DOĞU AKDENİZ’E BİR FİRKATEYN DAHA GÖNDERME NİYETİNDE

Bir başka Rum gazetesi olan Alithia da, Yunanistan’ın bölgeye firkateyn göndermeyi ciddi ciddi düşündüğünü yazdı.

Gazeteye göre, BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) misyonu çerçevesinde Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait bir karakol gemisi halen bölge bulunuyor. Atina, UNIFIL aracılığıyla bölgedeki varlığını bir firkateyn daha göndererek artırmayı tartışıyor.

Rus gemisi Aksaz'a demirledi

Rusya’nın Akdeniz Acil Müdahale Grubu’na dahil olan “Koramiral Kulakov” denizaltı savaş gemisi Türkiye’nin Aksaz-Karaağaç limanına demir attı. Rusya’nın Kuzey Filosu’nda görev yapan savaş gemisi, Ekim ayında Akdeniz’de göreve başlayan hızlı müdahale grubuna dahil edilmişti.

Basına bilgi veren Rusya Savunma Bakanlığı Batı Bölge Sözcüsü Vadim Serga, “Gemi Türkiye’nin Aksaz-Karaağaç deniz üssüne iş ziyareti gerçekleştirdi. Daha sonra gemi mürettebatının Marmaris tatil yerini ziyaret etmesi planlanıyor. Onlar kenti gezecek ve sahilde tatil yapacak.” dedi.

Rus basınına göre gemi yolculuğuna 15 Nisan’da Kuzey Donanması’nın ana üssü olan Severomorsk’tan başlamıştı. Gemi İspanya’da Ceuta limanını, iki kez Malta’daki La-Valetta limanını ve üç kez Kıbrıs Rum kesimindeki Limassol limanını ziyaret etti. Gemi Akdeniz’in doğu bölgelerinde Kuzey, Karadeniz ve Baltık filolarının ortak tatbikatına katıldı.

Rusya’nın Suriye krizi çerçevesinde oluşturduğu Akdeniz hızlı müdahale grubunun lojistik desteği Tartus’ta bulunan Rus deniz üssünden karşılanıyor.
http://www.denizhaber.com.tr/rusya-ile-rumlar-savunma-anlasmasi-imzalayacak-haber-58432.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder