Savunma ve Stratejik Analizler

23 Ekim 2014 Perşembe

Türkiye uydu filosunu genişletiyor

23/10/14 www.kokpit.aero

Türkiye, uydu tasarımı, üretimi ve kullanımı konularındaki tecrübelerini İslam ülkeleri ile paylaşıyor. İslam Ülkeleri Uzay Bilim ve Teknolojileri Ağı ve TÜBİTAK Uzay'ın ortaklaşa düzenledikleri çalıştay’da TÜBİTAK UZAY, deneyimlerini paylaştı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nün (TÜBİTAK UZAY) ve İslam Ülkeleri Uzay Bilim ve Teknolojileri Ağı (Inter-Islamic Network for Space Science Technologies, ISNET) ile birlikte düzenlediği “Uydu Tasarım ve Mühendislik Çalıştayı” 20 Ekim 2014 Pazartesi günü, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerinden gelen uzmanların katılımı ile Ankara’da başladı.

Etkinliğin açılış töreninde, İslam İşbirliği Teşkilatı Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Bakanlar Komitesi (COMSTECH) Genel Koordinatörü Dr. Shaukat Hameed Khan onur konuğu olarak konuştu. Khan yaptığı konuşmada, Türkiye’nin uydu tasarımı ve üretimi konularında önemli mesafeler kat ettiğini belirterek, Türkiye’nin bu konuda İslam dünyasına öncülük edebileceğini söyledi.

Khan’dan sonra Pakistan Uzay Ajansı (SUPARCO) ve ISNET Genel Koordinatörü Arshad Hussain Siraj ve TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Dr. Lokman Kuzu da birer konuşma yaptılar.

Çalıştaya, Azerbaycan, Ürdün, Filistin, Pakistan, Sudan, Mısır, Yemen, İran, Malezya ve Irak uzay ajansları ve uzay enstitülerinden uzmanlar katıldı. Çalıştaya, Türkiye’den ise SSM, UDHB, MSB, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, TAİ, ROKETSAN, HAVELSAN başta olmak üzere ilgili özel kuruluş, dernek ve üniversite öğretim üyelerinden oluşan çok sayıda davetli katıldı.

TÜRKİYE, DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Etkinliğin ilk iki gününde İslam ülkelerinin uzay teknolojileri alanındaki uzmanları ülkelerindeki uydu tasarım faaliyetleri hakkında sunumlar gerçekleştirdiler.

Uydu Tasarım ve Mühendislik Çalıştayı’nda, uydu tasarım ve üretimi konusunda öncü kuruluşlarımızdan TÜBİTAK UZAY uzmanları da, Türkiye’nin son 10 yılda uydu tasarımı konusunda edinilen deneyim ve bilgi birikimini İslam ülkelerinden katılan uzmanlarla paylaştılar.

2019 İÇİN HEDEF 7 UYDU

Türkiye’nin şu anda uzayda 4 uydusu bulunuyor. TÜRKSAT 5A uydusunun 2015 yılının başlarında, diğer uyduların ise 2017 ve 2019 yıllarında uzaya fırlatılması öngörülüyor. Böylelikle, Türkiye 2019 senesinde uzayda, en az 3’ü yerli üretim olan, toplam 7 uydudan oluşan bir uydu filosuna sahip olacak. Bu uydu filosu sayesinde Türkiye, Güney Amerika, Kuzey Amerika'nın doğusu, Avrupa, Asya ve Afrika'nın tamamı ile Avustralya'nın batısını kapsama alanına katarak, dünya nüfusunun yüzde 91'ine kendi uyduları aracılığıyla erişim imkânına kavuşacak.
http://kokpit.aero/turkiye-uydu-filosu-buyutuyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder