Savunma ve Stratejik Analizler

26 Kasım 2014 Çarşamba

C-130 motorları modernize edilecek

26.11.2014 Kaynak: www.kokpit.aero

TAI tarafından Erciyes Projesi'yle modernize edilen C-130 uçaklarının motorları için de yeni bir program hazırlanıyor.

Yerli yazılım ve sistemlerle 2040'a kadar uçuş ömürleri uzatılan C-130'lar için şimdi de yeni bir proje için çalışma başlatıldı.

İhalesi planlanan çalışmada, uçakta kullanılan T56 serisi turboprop motorlar yenileştirilecek. Glass Cockpit tasarımı ile pilotlar üzerindeki iş yükü azaltılan modernize edilmiş C-130 uçaklarının ilki geçtiğimiz ağustos ayında TAI tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilmişti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, bu ciddi modernizasyonu bütünleyecek yeni bir proje için düğmeye bastı. Operasyon ömrü 2040'a kadar uzatılan uçakların motorları da yenileştirilecek.

C-130 B ve E uçaklarında T56 motorları kullanılıyor. Allison imalatı bu motorlar uçağa toplam 18 bin 32 beygir güç vererek ağır nakliye görevlerini başarıyla yapmasını sağlıyor. Ancak 1950'lerde geliştirilen bu motorlar, yeni nesil motorlara göre daha fazla yakıt harcıyor.

MODERNİZASYON YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR

Yapılan modernizasyon 'T56 Series 3,5' adını taşıyor. Gerçekleştirilen büyük bakım sırasında değiştirilen parçalarla motor üzerinde oluşan ısı yaklaşık yüzde 22 oranında düşürülüyor. Böylelikle parçaların ömrü uzarken motorun yakıt tasarrufu da yüzde 9,7'ye yükseliyor.
http://kokpit.aero/c-130-ucak-motor-yenilenecek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder