Savunma ve Stratejik Analizler

7 Kasım 2014 Cuma

Güney Afrika'da hangi milli füze sistemi test edildi?

7/11/14 Kaynak: www.kokpit.aero

Genelkurmay Başkanlığı'nda geçtiğimiz salı günü düzenlenen Bilgilendirme toplantısına katılan Başbakan Davutoğlu toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Güney Afrika açıklarında milli imkanlar ile geliştirilen füze sistemlerinin test edildiğini belirtti.

Başbakan Davutoğlu," Dışişleri Bakanlığım dönemimde Afrika açılımını planladık, bir çok büyükelçilik açtık. O Afrika açılımına eş zamanlı olarak Deniz Kuvvetleri'mizin tarihinde ilk defa bütün Afrika Kıtası'nı dolaşan Barbaros Hayrettin Görev Gücü ve orada milli yapım Heybeliada gemisi ile birlikte 30'u aşkın limanda yaptığı ziyarette bizim Afrika'daki görünürlüğümüze büyük bir katkı yapmıştır. Yine Güney Afrika açıklarında bazı milli kapasitelerle geliştirdiğimiz füzelerin denenmiş olması Türkiye'nin artık yakın denizlerde değil uzak denizlerde de ne kadar etkin bir güce kavuştuğunun göstergeleridir" dedi.

GÜNEY AFRİKA KIYILARINDA FÜZE ATIŞLARI

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu bağlı savaş gemileri Güney Afrika ziyareti kapsamında 12-14 Mayıs 2014 tarihleri arasında top, yakın hava savunma ve güdümlü mermi atışları gerçekleştirdi. Kamuoyu ile paylaşılan bilgide, Türk Deniz Kuvvetleri'ne bağlı gemiler Sea Sparrow, RAM, SM-1 (Standart Missile) ve ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) orta menzil hava savunma füze sistemleri ile deneme atışları gerçekleştirildi. Test atışlarıyla ilgili olarak detaylı bilgi verilmezken akıllara hangi füze sisteminin test edilmiş olabileceği sorusu geliyor.

ATMACA FÜZESİ Mİ TEST EDİLDİ?

Gözler Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları kapsamında çalışmaları ARMERKOM ve Roketsan ortaklığıyla süren RF güdümlü milli gemisavar füze sistemi Atmaca'ya çevrildi. Atmaca füze sistemi deniz ve kara hedeflerine karşı kullanılması amacıyla Roketsan Ana yükleniciliğinde, Aselsan ve ArMerKom işbirliğiyle 2009 yılında yapılan sözleşme sonrasında yürürlüğe girdi.

İlk olarak Exocet gemisavar füzesine benzer kabiliyet de olması planlanan Atmaca füzesinin daha sonra alınan karar sonucunda HARPOON Blok II sistemi özelliklerine sahip olması hatta geliştirilecek sistemler neticesinde daha üstün özelliklerde olması istendi. Data-Link özelliği de olan füzenin menzili 120 mil (190+ km) civarında olduğu belirtiliyor.
http://kokpit.aero/guney-afrikada-fuze-atisi-yapildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder