Savunma ve Stratejik Analizler

6 Kasım 2014 Perşembe

Mavi Balina-14 Fiili Deniz Davet Tatbikatı

05.11.2014 Deniz Haber Ajansı

Mavi Balina-14 Fiili Deniz Davet Tatbikatı Doğu Akdeniz’de 6-14 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Mavi Balina tatbikatına; ABD, Kanada, Almanya, İspanya, İngiltere ve Pakistan deniz kuvvetleri unsurları da katılacak.

Mavi Balina-14 Fiili Deniz Davet Tatbikatı, Türkiye'nin ev sahipliğinde NATO, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Pakistan Deniz Kuvvetleri unsurları ile Türkiye'den Deniz, Hava Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurlarının katılımıyla, 6-14 Kasım 2014 tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de yapılacak.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, tatbikat, katılan kuvvetlere eğitim amacıyla denizaltı savunma harbi, denizaltı harbi ve diğer harp nevilerine yönelik planlama ve icra etme imkanı sağlamayı amaçlıyor.

Tatbikata, Türkiye'den üç fırkateyn, iki korvet, dört denizaltı, bir akaryakıt destek gemisi, üç deniz karakol uçağı, üç deniz helikopteri, Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi, ve VLF BAFA (Denizaltı cevapsız yayım istasyonu), Hava Kuvvetleri Komutanlığından iki görev uçuşu savaş uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığından iki Sahil Güvenlik botu katılacak.

Tatbikata ayrıca, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 kapsamında, Türkiye, ABD, Almanya, Kanada'dan birer, İspanya'dan iki fırkateyn ve toplam altı deniz helikopteri ile ABD Deniz Kuvvetlerinden bir muhrip ve bir deniz karakol uçağı, Pakistan Deniz Kuvvetlerinden bir fırkateyn ve bir deniz karakol uçağı, İngiltere'den bir denizaltı, NATO Deniz Komutanlığı / İngiltere'den bir süratli analiz timi, Bahreyn, Bangladeş, Şili, Gürcistan ve Lübnan'dan toplam sekiz gözlemci personel katılım sağlayacak.
http://www.denizhaber.com.tr/turk-donanmasinin-dogu-akdenizde-guc-gosterisi-haber-58568.htm

http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliyetleri/3_2_basin_duyurulari/2014/bd_53.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder