Savunma ve Stratejik Analizler

25 Kasım 2014 Salı

Yerli mühimmatı 401’nci Filo test ediyor

25/11/14 http://kokpit.aero/

Eskişehir 1’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda kurulan yeni filo, F-16 ve F-4E 2020 uçakları ile geliştirilen yerli mühimmatları test ediyor.

Eskişehir merkezli olan 401’nci Filo Komutanlığı, yerli mühimmat testleri gerçekleştiriyor. Roketsan ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen başta SOM olmak üzere farklı füze ve bombalar, bu filoda Türk Hava Kuvvetleri tarafından çeşitli atış testlerine tabi tutuluyor.

Atışlardan elde edilen bilgiler ışığında tasarım çalışmaları Hava Kuvvetleri ile ortak olarak Roketsan ve TÜBİTAK SAGE mühendisleri ile paylaşılıyor. Filonun envanterinde hem F-16 hem de F-4E 2020 savaş uçakları bulunuyor.

Daha önceden bu göre, Konya’daki 3. Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 132’nci Filo tarafından gerçekleştiriliyordu. Bu filodaki hem F-16 hem de F-4E 2020 savaş uçaklarıyla karışık uçuyordu. Ancak geçen yıldan itibaren filonun görevi değişti. Atış taktikleri geliştiren ve yerli mühimmat test eden filo görevini Eskişehir’de kurulan 401’e devretti.

FARKLI FİLO NUMARASI

Türk Hava Kuvvetleri’nde filo numaraları, üç haneli 1 veya 2 rakamı ile başlar. Öndeki 1 hanesi muharip bir filo olduğu, ikinci rakam da üssün numarasını verir. Örneğin 171’nci Filo, muharip F-4E 2020 kullanan, 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’na (Erhaç/Malatya) bağlı olduğuna dikkat çeker. 2’li rakamlar ise nakliye filoları tarafından kullanılır. Örneğin 222’nci filo C-130 uçaklarını kullanır ve 12’nci Ana Ulaştırma Üs Komutanlığı’na (Erkilet/Kayseri) bağlıdır.

3’lü rakamlar ise Deniz Kuvvetleri’ne bağlı havacılık birlikleri tarafından kullanılıyor. 301’nci Filo helikopter, 351’nci Filo ise deniz karakol uçakları operasyonuna sahip. Filo organizasyonu Kara Kuvvetleri yapısında olmadığı için hava alaylarının bünyesindeki birlikte tabur seviyesinde.
http://kokpit.aero/eskisehir-yerli-muhimmat-401-filo

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder