Savunma ve Stratejik Analizler

12 Aralık 2014 Cuma

Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi Törenle Hizmete Açıldı

11.12.2014 tubitak.gov.tr

TÜBİTAK SAGE tarafından gerçekleştirilen "Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi" törenle hizmete açıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Savunma sanayisinde tam bağımsızlık elde etmenin yolu, milli imkânlarla Ar-Ge'yi ve kendi silahlarımızı geliştirmekten geçiyor" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi (DUPAT) Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, üretimde "yerli", "yenilikçi" ve "yeşil üretim" olmak üzere 3 temel öncelikleri bulunduğunu, söz konusu tesisin bu öncelikleri karşıladığını söyledi.

Savunma sektöründe küresel çapta çok büyük rekabet yaşandığına işaret eden Işık, "Bu sektör birkaç açıdan diğerlerinden farklı. Bu sektör diğer bütün sektörleri de geliştirme kabiliyetine sahip öncül sektör. Savunma sanayisi her açıdan son derece önemli. Sadece yurt savunması açısından değil, bilim açısından da son derece kritik sektör" diye konuştu.

AK Parti hükümetlerinden önce savunma sektöründe yerlilik oranının yüzde 24'ler seviyesinde olduğuna dikkati çeken Işık, "Bugün Allah'a şükürler olsun savunma sanayisinde yerlilik oranını yüzde 55'in üzerinde çıkardık. Bu gibi tesislerle teknoloji düzeyimiz daha da artacak. Hedefimiz savunma sanayisinde yerlilik oranını çok daha yukarıya çıkarmak" ifadesini kullandı.
...
http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/duyarsiz-patlayici-uretim-ve-dolum-tesisi-torenle-hizmete-acildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder