Savunma ve Stratejik Analizler

15 Aralık 2014 Pazartesi

Elevsis Tersaneleri Tarafından Hücumbot İnşasına Devam Ediliyor

11 Aralık 2014 Halil Danışmaz www.21yyte.org

Yunanistan Meclisinde Kabul Edilen Değişiklikten Sonra, Elevsis Tersaneleri Tarafından Hücumbot İnşasına Devam Ediliyor

11 Aralık 2014 günü meclis tarafından kabul edilen Milli Savunma Bakanlığının değişikliği; Elevsis Tersaneleri tarafından geriye kalan 3 adet ROUSSEN (Super Vita) sınıfı yeni hücumbot inşa programına pürüzsüz bir şekilde devam edilmesi ve inşa programının tamamlanmasını, Combattante III sınıfı modern MİKONOS hücumbotunun onarımını, tersanelerin çalışmalarına devam etmesini ve iş güvenliğinin temin edilmesini öngörüyor.

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos DENDİAS yaptığı açıklamada; söz konusu değişikliğin Yunanistan Devleti, tersaneler ve British Aerospace Şirketi arasındaki anlaşmanın düzenlenmesi içerdiğini, hücumbot inşası programının temel hedefinin, çalışanların ücretlerinin ödenmesi olduğunu vurguladı. Milli Savunma Bakanı DENDİAS; “Hükümetin ötesinde, parlamento ve partiler olarak bu insanların parasını ödeme konusunda ahlaki sorumluluğumuz vardı” dedi. DENDİAS, söz konusu değişikliğin yararlı olduğunu, hücumbot inşası programı dışında sorunun çözülmesi için başka yöntemin olmadığını belirtti. DENDİAS ilgili değişikliğin meclise sunulmasındaki gecikmenin ise, yabancı şirketle yapılan uzun pazarlıklardan kaynaklandığı ifade etti. Söz konusu değişiklikle; Elevsis Tersaneleri, üretim şirketi British Aerospace’in yükümlülüğünden kaynaklanan 9,1 milyon Euro’luk ofset programıyla 6 ve 7 nolu hücumbotların inşasının bitirilmesini üstleniyor. British Aerospace Şirketi, söz konusu hücumbot inşası programının pürüzsüz bir şekilde devam etmesi için gerekli ön koşul olan 85 milyon Euro değerindeki hücumbotların silah ve donanımını Yunanistan Deniz Kuvvetlerine devrediyor.

MİKONOS hücumbotu, Yunanistan Milli Savunma Bakanlığının seçeceği başka bir yüklenici firma tarafından onarım işlerinin tamamlanması için doğrudan Elevsis Tersanelerinden ayrılıyor. Yunan devleti, malzeme tedariği ve geminin faal duruma getirilmesi için denemeler ve gerekli çalışmaların tamamlanması için RİTSOS (No 5) hücumbotunu teslim alıyor.

http://www.21yyte.org/tr/fikir-tanki/7269/yunanistan-meclisinde-kabul-edilen-degisiklikten-sonra-elevsis-tersaneleri-tarafindan-hucumbot-insasina-devam-ediliyor

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26519&subid=2&pubid=113407744

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_active_Hellenic_Navy_ships

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder