Savunma ve Stratejik Analizler

17 Aralık 2014 Çarşamba

F-16'lara yerli ‘elektronik harp podu’ takılacak

16/12/14 Kaynak: www.kokpit.aero

TÜBİTAK tarafından başlatılan Elektronik Harp Podu Projesi ile F-16 savaş uçakları, düşman radar ve hava savunma sistemlerine karşı korunmuş olacak.

Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın iş birliğiyle başlatılan projede F-16’larda kullanılan elektronik harp sistemleri milli olarak tasarlanacak ve geliştirilecek. 2009 yılından beri gündemde olan projenin tamamlanmasıyla birlikte savaş uçakları düşman radarları ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olacak. Elektronik Harp Podunun (EH Pod) uçak başına maliyetinin yaklaşık 2 milyon dolar olması öngörülüyor. Sistemin 5 yıl içerisinde seri üretime geçmesi hedefleniyor.

Dünyada birkaç ülkenin sahip olduğu elektronik harp sistemi, F-16’ların en önemli unsurlarından biri olarak biliniyor. F-16’lara takılıp sökülebilen bir sistem olan elektronik harp podu, harekat esnasında savaş uçaklarının düşman radarları ve hava savunma sistemlerine karşı güvende olmasını sağlıyor. Tehdit radar bulunduğunda pilotu ikaz eden ve otomatik olarak kendini izleyen radarları yanıltan özellikleri bulunuyor.
http://kokpit.aero/f-16-elektronik-harp-podu-donatilacak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder