Savunma ve Stratejik Analizler

30 Aralık 2014 Salı

Füzede sona doğru

22 Aralık 2014

ABD ve AB’nin bütün baskılarına rağmen, nükleer enerji ve uzun menzilli füze çalışmalarına hız veren Türkiye, Çinli CPMIEC firmasının 3.4 milyar dolarla en iyi teklifi yaptığı savunma sistemi FD-2000’lerle ilgili kararını 10 gün içinde verecek.

Savunma teknolojilerinde uzun süre batıya bağımlı bir ülke olan Türkiye, silah sanayinin millileştirilmesine dönük çalışmalar kapsamında kritik adımlar atmaya devam ediyor. Batının her türlü engelleme girişimine rağmen uzun menzilli hava savunma füzesi ihalesinde 3.4 milyar dolarla en uygun teklifi veren Çin’li firmayla görüşmelerde sona gelindi. Türkiye’ye uzun menzili füze inşa kapasitesi de kazandıracak ihalede son 10 güne girildi. Savunma Sanayii İcra Komitesi 31 Aralık’ta nihai kararını vermek üzere toplanacak. Teknoloji transferine sıcak bakan CPMIEC firmasının teklifi kabul görürse, ilk üretim sonrası savunma sanayimiz kıtalar arası milli füze üretme teknolojisine erişmiş olacak.

SON KARAR 31 ARALIK’TA

ATAK helikopterleri, milli savaş gemisi MİLGEM, 4. jenerasyon Altay tankı, insansız hava araçları, milli piyade tüfeği ve daha pek çok gelişmiş silahla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin savunma ve saldırı kapasitesini artıran AK Parti Hükümeti, parasal karşılığı olmayan deneme yanılma yöntemleri ile ulaşılabilecek uzun menzilli füze teknolojisine erişim için ilk adımı atıyor. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanacak Savunma Sanayi İcra Kurulu, Çinli CPMIEC firmasının 3.4 milyar dolarla en iyi teklifi verdiği uzun menzilli hava savunma sistemi FD-2000’lerle ilgili nihai kararını verecek. ABD ve Avrupa Birliği’ne üye Fransa, İtalya ikilisinin NATO kanalıyla ihalenin Çinli firmaya verilmemesi yönünde yoğun baskı uyguladığını ifade eden askeri kaynaklar, teknoloji transferine sıcak bakan firmayla ilgili kesin kararının 31 Aralık tarihine kadar verileceğini belirtiliyor. Savunma çevreleri bazı bürokratların Çinli firmadan vazgeçilmesi için kulis çalışması yaptığını ifade ediyor.

FD-2000 SEÇİLİRSE, BU ALANDA İLK TEKNOLOJİ TRANSFERİ OLACAK

ABD’li Raytheon ve Lockheed Martin’in PAC-3, Avrapa’nın (Fransa-İtalya) Eurosam SAMP/T, Rusya’nın S-400 ve Çin’in ise FD-2000 füzeleri ile yarışa girdiğini fiyat-performans ve yerli sanayiye teknoloji transferinde en cazip teklifi Çinli CPMIEC firmasının verdiği belirtiliyor. Kaynaklar, Çinli CPMIEC firmasının 3.4 miyar dolarlık teklifinin kabul edilmesi halinde Türkiye’nin tarihinde ilk defa uzun menzilli füze teknolojisini deneme, inceleme, kilit konumdaki ileri teknoloji aksamları görme ve üretme fırsatına sahip olacağına dikkat çekiyor. Ortak üretimin tamamlanmasından sonra katedilecek her aşamanın milli kıtalararası füze üretiminde kilometre taşı olacağını kaydeden askeri kaynaklar, yerli sanayinin bu sayede kaybettiği 50 yılı geri alabileceğine dikkat çekti.

ÖNEMLİ BİR AÇIK KAPATILACAK

Türkiye alacağı bu füze sistemi ile uzun menzilden ve yüksek irtifadan gelen füzelere karşı koruma sağlayacak. Türk Hava Kuvvetleri’nin elinde çoğunlukla ABD menşeili kısa ve orta irtifa savunma füzeleri bulunurken uzun menzilli füzelere karşı bir kalkan sistemi bulunmuyor. ‘Uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesi’ kapsamında Türkiye, 4 adet savunma sistemi kurmayı planlıyor. Türkiye’nin almak istediği hava savunma sistemi, uzun menzilli füze tehditlerini Türk hava sahasına girmeden yok etmeyi amaçlıyor. NATO’nun füze kalkanı radarları Malatya Kürecik’te konuşlanmasına rağmen, muhtemel bir saldırıda fırlatılacak savunma füzeleri Türkiye’nin dışında bulunuyor. Bu yüzden Ankara’nın kendi savunma sistemine sahip olması şart. Ayrıca savunma bürokratları uzun menzilli füze sisteminin ‘caydırıcı’ etki taşıyacağını da kaydediyor.
...
http://www.yeniakit.com.tr/haber/fuzede-sona-dogru-41864.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder