Savunma ve Stratejik Analizler

26 Aralık 2014 Cuma

KT-1 uçağı imzası buzdolabına kaldırıldı

25 Aralık 2014 http://ekonomi.haberturk.com/

Hava Kuvvetleri’nin ‘acil ihtiyaç’ gerekçesiyle Güney Kore’den 15 adet KT-1 eğitim uçağı alınması talebi, rafa kaldırıldı.

Kararda, KT-1 uçaklarının alınması durumunda, yerli olarak geliştirilen Hürku şeğitim uçağı projesinin zarar göreceği endişesi etkili oldu. Türk Hava Kuvvetleri’nin emektar T-37 eğitim uçaklarının hizmet ömürlerini tamamlamaya başlaması üzerine, 2007 yılında Güney Koreli üretici KAI’ye 350 milyon dolar maliyetle 40 adet KT-1 uçağı siparişi verilmiş, 15 uçak ise ‘opsiyon’ olarak sözleşmede yer almıştı. Buna paralel olarak yerli uçak ‘Hürkuş’ üretimi için de harekete geçilmişti.

HÜRKUŞ YETİŞTİ

Hürkuş’u milli imkânlarla geliştirdi ve ürettiği 2 adet prototip uçağın uçuş testlerine başladı. Bunun üzerine Güney Kore’den‘opsiyonel’ 15 uçağın alımından geçen yıl vazgeçilmişti. Hava Kuvvetleri, “Acil ihtiyacımız var” diyerek opsiyonun kullanmasını yeniden tale petti. Güney Kore firmasıyla 4 Aralık’ta sözleşme imzalanacağı açıklandı. Ancak imza töreni son dakikada ertelendi. Erteleme kararında Hükümetin yerli uçaktan yana tavır koymasının etkili olduğu belirtildi.
http://ekonomi.haberturk.com/ekonomi/haber/1023247-kt-1-ucagi-imzasi-buzdolabina-kaldirildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder