Savunma ve Stratejik Analizler

26 Aralık 2014 Cuma

TEI ANKA motorunu iki yıl içinde tamamlamayı hedefliyor!

25/12/14 Muhammet METİN/Kokpit.aero

TUSAŞ Motor Sanayii Anonim Şirketi (TEI) tarafından ANKA İnsansız Hava Aracı'na özgün yerli motor geliştirmek için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TEI arasında ANKA İnsansız Hava Aracı'na özgün yerli motor geliştirmesi amacıyla 27 Aralık 2012 tarihinde imzalanan sözleşme kapsamında çalışmalarını sürdüren TEI, motorun tasarımının şekillendiği ön tasarım fazını tamamlamak üzere. Motor projesinin tamamlanmasıyla birlikte mevcut Alman Thielert firmasına ait ANKA motoruna göre daha üstün özelliklerde olacak.

DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMİ İLE YÜKSEK İRTİFA

TEI tarafından ANKA İnsansız Hava Aracı için geliştirilen motor 170hp güç üretecek ve 20 bin feet yüksekliğe kadar bu gücü eksiltmeden koruyacak. İleriki dönemlerde motor gücü 200hp üzerine çıkarılacak. Bu motor sayesinde ANKA İHA, yüksek irtifalara daha düşük yakıt tüketimi ile çıkacak. Projenin 2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

TEI, bir süredir Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullandığı Heron İnsansız Hava Araçlarının Rotax 914UL motorları da dahil olmak üzere bakımını, yedek parçalarının tasarımını ve imalatını gerçekleştiriyor.
http://kokpit.aero/tei-anka-motorunu-yapiyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder