Savunma ve Stratejik Analizler

28 Ocak 2015 Çarşamba

5. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı kapılarını açtı

28/01/15 Muhammet BAYRAM / ANKARA, (DHA)

Türkiye'nin askeri helikopter ile bazı hava araçlarının bakım, onarım ve yenilenmesi işlemlerinin gerçekleştirildiği Güvercinlik'te bulunan 5. Ana Bakım Merkez Komutanlığı yerleşkesi basına tanıtıldı.

Ankara'nın Etimesgut ilçesine bağlı bulunan Güvercinlik yerleşkesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile kamu kuruluşlarının hava araçları, sabit ve döner kanatlı insansız hava araçları ile 104 sivil hava kuruluşunun araçlarına hizmet veriliyor. Askeri fabrikada helikopter ve sabit kanatlı hava araçlarının tamamen yenilenmesi işlemi, boya ve yeni teknik donanım, yazılım işlemleri ile her türlü ekipmanları, test, modifikasyon, modernizasyon yapılıyor. Ayrıca kırıma uğrayan, kaza geçiren hava araçları da orijinal haline dönüştürülüyor.

ROKETSAN PROJESİ GÖSTERİLDİ

Değişik hava araçları, yerleşkede 13 pilot tarafından test sürüşü yapıldıktan sonra ilgili kurumlara teslim ediliyor. Uçuşlu testler kapsamında hedefi tam isabetle vurup başarılı olan ve Atak helikopterinde kullanılması hedeflenen ROKETSAN projesi, lazer güdümlü füze de basın mensuplarına sinevizyon eşliğinde gösterildi.

YILDA YAKLAŞIK 40 HELİKOPTER YENİLENİYOR

Polatlı'da 1948 yılında kurulan merkezin, 1962'de Güvercinlik yerleşkesine taşındığı belirtildi. Kurumda, Deniz ve Hava Kuvvetleri, Jandarma ile Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin atamalı olarak görev yapıldığı kaydedildi. 3 bin 437 kişinin çalıştığı yerleşkede personele yenilenen teknolojiyle ilgili bilgiler veriliyor. Türkiye'nin ilk yerli seri montaj helikopterinin üretildiği askeri fabrikada, yılda yaklaşık 40 helikopterin yenileştirme işleminin gerçekleştirildiği belirtildi.

Tesisin, başta Nato Kalite Uygunluk Sertifikası dışında uluslararası yetki ve belgelere sahip olduğu belirtildi. Tesiste ayrıca teknik üniversiteler, TAI, ASELSAN, ROKETSAN, ASPİLSAN, HAVELSAN gibi kuruluşlarla çalışmalar yürütüldüğü kaydedildi.
http://kokpit.aero/ana-bakim-merkezi-kapilarini-acti


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder