Savunma ve Stratejik Analizler

14 Ocak 2015 Çarşamba

ANKA Blok-B test uçuşlarına başladı

14.01.2015 Muhammet METİN/Kokpit.aero

Milli İnsansız Hava Aracı geliştirme projesi kapsamında TAI tesislerinde üretimi tamamlanan ANKA Blok-B Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait Sivrihisar Meydanı'nda test uçuşlarına başladı.

ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Yapay Açıklıklı Radar SAR/ISAR/GMTI sistemi ile test uçuşlarını sürdüren ikinci nesil ANKA Blok-B, bu sistem sayesinde yağışlı/bulutlu ve karanlık havada hedef tanımlama yeteneğine kavuşacak. Milli SAR Sistemi'nin ilk uçuş testleri geçtiğimiz yıl Deniz Kuvvetleri’ne uzun yıllar karakol uçağı olarak hizmet veren ve şimdilerde TAI tarafından test-bed olarak kullanılan piston motorlu S-2E/T Tracker uçağı üzerinde gerçekleştirildi. Ege denizi üzerinde gerçekleştirilen test uçuşlarında donanmaya ait suüstü platformları 15 bin ft irtifadan başarılı bir şekilde tespit edildi.

AĞIRLIK AZALDI İRTİFA YÜKSELDİ

ANKA Blok-A'dan elde edilen bilgi birikimiyle Blok-B konfigürasyonun gövde ağırlığı azaltıldı. Bu sayede Blok-B daha yüksek irtifada uzun süre uçuş yapabiliyor. Bunun dışında Blok-B uçaklarında, Blok-A'dan farklı olarak kompozit ana iniş takımları bulunuyor.

TESLİMAT 2016 YILINDA

ANKA'nın seri üretim anlaşması gereğince SatCom uydu haberleşme sistemi ile donatılması yönündeki çalışmalar sürüyor. ANKA'da kullanılacak olan SatCom sisteminin belirlenmesi amacıyla askeri yetkililerin de katılımıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda yerli ve yabancı firmalarla görüşmeler yapıldı. SatCom uydu haberleşme sistemi ile ANKA'nın veri yakalama ve transfer sağlama etki mesafesi artacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ilk parti ANKA İHA teslimatlarının 2016 yılının ikinci yarısında yapılması planlanıyor.
http://kokpit.aero/anka-blok-b-test-ucusu-basladi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder