Savunma ve Stratejik Analizler

19 Ocak 2015 Pazartesi

Milli Denizaltılar geliyor

18.01.2015 Kocaeli Odavizyon 61

Milli denizaltılar geliyor Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu milli denizaltı yapılması için proje çalışmalarının 2018'de tamamlanmasıyla 6 yeni denizaltı üreterek donanmadaki denizaltı sayısını 2024'e kadar 20'ye çıkaracaklarını söyledi. Güney Ege'deki uluslararası sularda yapılan eden Mavi Balina-14 Fiili Deniz Davet Tatbikatı'na katılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, Türk mühendis ve işçisinin eseri olan firkateynlerden sonra şimdi de milli denizaltı yapılması için proje çalışmalarının 2018 yılına kadar yetiştirilmeye çalışıldığı belirtti.

6 yeni denizaltı üreterek 2024 yılında donanmadaki 14 olan denizaltı sayısını 20'ye çıkarmayı planladıklarını açıklayan Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu, "Almanya ile işbirliği altında 6 adet havadan bağımsız denizaltının inşa projesi çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bu konuda bazı koordine toplantıları yapıldı.

Önümüzdeki günlerde ileri adımlar atılacak. Diğer tüm projelerde olduğu gibi biz de hassasiyetle bu konuyu takip ediyoruz. " dedi. Oramiral Recep Bülent Bostanoğlu planlamanın önemine işaret ederek "Geleceği planlamak bizim en önemli görevlerimizden bir tanesi. Bu gemi yapıldıysa (TCG Büyükada), geçmişte büyüklerimizin yaptığı öngörüler ve zamanındaki planlamalar sayesinde oldu. Bunda en önemli unsurlardan bir tanesi nitelikli insan gücü.

Biz deniz kuvvetleri olarak daima nitelikli insan gücüne büyük önem atfetmekteyiz" şeklinde konuştu. Yeni yapılacak denizaltıların şu an hizmette olanlardan farkının 15 gün su altında kalabilecek olmaları olduğunu belirten Orgenaral Bostanoğlu, "Denizaltılar, 66. 3 metre boya sahip, su üstü deplasmanı bin 854 ton, dalmış deplasmanı 2 bin 13 ton olacak olarak inşa edilecek" diye konuştu. -DATAS ve KUSİM Simülatörleri hizmete alındı Kocaeli Gölcük ilçesindeki Denizaltı Eğitim Merkezi Komutanlığında kurulan Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ile Yıldızlar Suüstü Eğitim Merkezi Komutanlığı için tedarik edilen Köprüüstü Simülatörü (KUSİM) hizmete alındı.

Açılış törenine; Mill Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Deniz kuvvetleri Komutan Oramiral Bülent Bostanoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ile TÜBİTAK Başkanlığı ve VENDEKA Şirketi temsilcilerinin katıldı. Türkiye'nin en büyük asker yazılım projelerinden biri olan Denizaltı Taktik Simülatörü (DATAS) ile Köprüüstü Simülatörü'nün (KUSİM) imkân ve kabiliyetleri ise şöyle sıralandı: "Bir denizaltının ve suüstü gemisinin içinde bulunabileceği gerçek şartlara benzer taktik durum ve tehdit ortamları yaratılarak sistemlerin taktik ve operasyonel kullanımına yönelik eğitim desteği sağlanabilecek.

Can ve mal riski nedeniyle gerçekleştirilmesi riskli senaryoların taktik olarak denenmesi sağlanacak ve eğitim maliyetleri azaltılacak. Gemi komutanları, subaylar ve operatörlerin harp yeteneği geliştirilecek, farklı içeriklere sahip senaryolar uygulanabilecek ve eğitim sonrası personelin performansı analiz edilebilecek.
http://www.gazetea24.com/yerel-basin-haber/_12614729.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder