Savunma ve Stratejik Analizler

4 Ocak 2015 Pazar

Türkiye'den Uzay Kuvvetleri Komutanlığı adımı

04 Ocak 2015 gazetevatan

Dünyaya alternatif bir yaşam alanı peşinde koşan ülkeler, çareyi uzayda arıyor. Hatta Türkiye'de 'Uzay Kuvvetleri Komutanlığı' kurulması bile gündemde. İşte kıtalararası uzay fatihleri...
...
UZAY KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI GELİYOR

Türkiye’nin uzay faaliyetleri arasında “uzayın barışçı ve savunma amaçlı kullanımı konsepti” ile yola çıkan TSK, Uzay Yol Haritası hazırladı.

Görüntü istihbaratı ihtiyacının karşılanması amacıyla keşif-gözetleme yapan ve balistik füze tehdidini önceden tespit edebilen Yol Haritası kapsamında TSK’nın oluşturduğu bir diğer önemli proje ise; Uzay Grup Komutanlığı. 2023 yılına kadar teşkilat yapısının tamamlanması beklenen Uzay Grup Komutanlığı TSK’nın harekat kabiliyetini uzay boyutunu da kullanarak geliştirmeyi hedefliyor.

GÖKTÜRK – 2, RASAT, BİLSAT uydu projeleriyle yerli uzay faaliyetlerinde söz sahibi olan TURKSAT uydu fotoğraflarıyla da bilime hizmet ederken; koordineli çalıştığı İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Mühendisliği Fakültesi’nde çeşitli Ar_Ge çalışmaları neticesinde dünya çapında kuruluşlarda çalışabilecek bilim insanları yetiştiriliyor.
http://www.gazetevatan.com/turkiye-den-uzay-kuvvetleri-komutanligi-adimi-713661-gundem/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder