Savunma ve Stratejik Analizler

27 Şubat 2015 Cuma

Ares Hercules devriye botlarının motorlarını, Rolls-Royce temin edecek

26.02.2015 DENİZ HABER AJANSI

Rolls-Royce, Katar Sahil Güvenliği için Türkiye’deki Ares Tersanecilik’te inşa edilen 17 devriye botu yapımında Rolls-Royce MTU yüksek hızlı motor ve su jeti tahrik sistemleri sağlamak için 15,8 milyon Sterlin değerinde bir anlaşma imzaladı. Rolls-Royce, Katar Sahil Güvenliği için Türkiye’deki Ares Tersanecilik’te inşa edilen 17 devriye botu yapımında Rolls-Royce MTU yüksek hızlı motor ve su jeti tahrik sistemleri sağlamak için 15,8 milyon Sterlin değerinde bir anlaşma imzaladı. Bir Türk tersanesinin tek seferde aldığı en büyük gemi ihracat siparişi olan bu anlaşma, Rolls-Royce'un Türkiye pazarına girişini güçlendiriyor.

Anlaşmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rolls-Royce Denizcilik Birimi Başkanı Don Roussinos “Ares Hercules devriye botları Katar Sahil Güvenliği'nin Rolls-Royce Kamewa su jetlerini barındıran ilk filosu olacak. Bu işbirliği, Ares Tersanecilik ile gerçekleştirdiğimiz ilk proje değil ancak en büyüğü ve en önemlisi… Türkiye ve Katar pazarlarına girişimizin stratejik kararını güçlendiren bu projede yer almak bizim için mutluluk kaynağı oldu” dedi.

Roussinos sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek hızda maksimum yakıt ekonomisi elde etmek için bir arada kullanılan Rolls-Royce MTU dizel motorları ve Kamewa su jetleri, bu yüksek kapasiteli botların verim ve performansını daha da artıracak. Özellikle A3 model su jetimiz 45 deniz miline kadar ulaşan hızlarda dahi yüksek performans sağlıyor”.

Roussinos, “Ares Tersanecilik ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Bu yenilikçi tersaneye hem iç pazarda hem de ihracat pazarlarında destek vereceğimiz için son derece heyecanlıyız” diye ekledi.

Ares Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ise “Rolls-Royce gibi prestijli tedarikçilerle sürdürdüğümüz iş ortaklıklarımız, yüksek kaliteli devriye botları üretimimize olan bağlılığımızın bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Kalafatoğlu, “Bu anlaşma bir Türk tersanesinin tek seferde aldığı en büyük gemi ihracat siparişidir. Elyaf takviyeli plastik kullanılan sahil güvenlik botları inşası için yapılan en önemli projelerden birine imza atıyoruz. Anlaşma dahilindeki 17 gemiyi ileri teknoloji ürünü kompozit malzemelerle inşa edeceğiz” diye ekledi.

MTU Türkiye Genel Başkanı Ekrem Kuraloğlu da “Ares Tersanecilik önemli başarılara imza attığımız en önemli iş ortaklarımızdan biri… 2010 yılından itibaren proaktif bir yaklaşımla çalıştığımız bu projede de Ares’in ihtiyaçlarına uygun desteği verebilmek için çalışmaya devam edeceğiz. İş ortaklığımızın uzun vadeli olarak devam edeceğine dair inancımız tam” dedi.

2060kW’a ulaşan güç verimliliğiyle, Kamewa A3 serisi bir önceki modeliyle karşılaştırıldığında yüzde 3 daha fazla enerji verimliliği ortaya koyuyor. Devriye botunun izdüşümünü ve ağırlığını azaltarak toplam işletme maliyetini düşürüyor ve mevcut yakıt harcamalarıyla karbondioksit salımını da dengeliyor.
http://www.denizhaber.com.tr/ares-hercules-devriye-botlarinin-motorlarini-rolls-royce-temin-edecek-haber-60589.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder