Savunma ve Stratejik Analizler

12 Şubat 2015 Perşembe

F-35 SOM’u 2018’te atacak

12/02/15 Kaynak: www.kokpit.aero

Türk Hava Kuvvetleri envanterine 2017’de girmeye başlayacak F-35’te Roketsan tarafından geliştirilen Seyir Füzesi SOM’un J modeli 2018’den itibaren kullanılmaya başlanacak.

Geçtiğimiz ekim ayında imzalanan sözleşmeye göre, Roketsan ve uçağın imalatçısı olan Lockheed Martin beraber çalışmalarına başladı. Sözleşmeye göre SOM-J füzesi, ABD Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra F-35 kullanıcısı diğer ülkelerde Roketsan ve Lokcheed Martin tarafından pazarlanabilecek.

J modeli, füzenin özellikle su üstü hedeflerini vurabilecek teknik özelliklere sahip olarak geliştirildi. Toplam 48 aylık sürede, projenin ana yükleniciliğini Roketsan yaparken Tübitak SAGE ise alt yüklenici. Menzili 100 deniz mili yani 185 kilometre olarak planlanan SOM-J, atıldıktan sonra kuyruğunda dört adet denge kanatçığına sahip. Füze çok alçaktan radara yakalanmadan uçabilecek. Kara üzerinde ise SOM-J, yer yüzü şekillerini izleyerek kendini saklayabilen bir seyrüsefer sistemi ile hedefine ilerleyecek.

HAVADA HEDEF DEĞİŞTİREBİLECEK

SOM-J, taşıdığı yüksek çözünürlükteki görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlığa sahip olacak. Hassas hedefleme sağlayacak bu sistem aynı zamanda atışın ardından Havadan İhbar Kontrol uçaklarının koordinesi ile hedef değişikliği da yapabilecek. Aynı şekilde uçuş sırasında hedefe vuruş açısı ve yaklaşma irtifası gibi değişiklikler de gerçekleştirilebilecek.

SOM-J'nin testleri, İngiltere'de bulunan rüzgar tünelinde gerçekleştirildi. Rüzgar tünelleri, uçak ve helikopter gibi hava araçlarının yanı sıra füze ve bombalar için de kullanılıyor. Tünellerin önemli müşterilerinden biri de otomobil şirketleri. Yeni tasarımın aerodinamik etkileri rüzgar tünellerinde ölçülüyor.

Geliştirme çalışmaları üç aşamada hayata geçecek. Bunlardan ilki olan ‘Yapılabilirlik Çalışması’ tamamlandı. İkinci aşamanın ilk bölümünü oluşturan rüzgâr tüneli testleri, İngiltere’de Bedford’taki tesislerde gerçekleştirildi. Üçüncü faza 2016’da geçilmesi ve programın 2018’den itibaren F-35’lerde envantere girecek şekilde tamamlanması hedefleniyor.

Halen kullanılan SOM’un A, B1 ve B2 modellerinden farklı olarak F-35’te kullanılan J modeli, boyut olarak daha küçük.
http://kokpit.aero/f-35-som-fuzesi-ile-vuracak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder