Savunma ve Stratejik Analizler

13 Şubat 2015 Cuma

HAVELSAN, Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi'ni Almanya'ya Gönderdi

13.02.2015 Deniz Haber Ajansı

Deniz Kuvvetleri'ne yönelik büyük projeleri yaşama geçiren HAVELSAN, CERBE sınıfı denizaltı projesi için ürettiği, bütün hakları kendisine ait olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi'ni (DBDS) Almanya'ya ihraç etti. HAVELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, Yeni Tip Denizaltı Programı'nın HAVELSAN tarafından üstlenilen 3 proje paketinden biri olan DBDS'nin ilk ürünü, ATLAS Elektronik firmasına teslim edilmek üzere Bremen-Almanya'ya sevk edildi. Gelecek dönemde, DBDS ile başka denizaltı sistemleri arasında ATLAS Elektronik şirketinin Bremen'deki tesislerinde sistem testleri gerçekleştirilecek.

DBDS, HAVELSAN mühendislerinin orijinal tasarım çalışmaları sonucu ürettiği ve 2012 yılında TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık yarışmasında birinci olan, 2013 yılında ise patenti alınan Gemi Veri Dağıtım Sistemleri mahsul ailesinin üçüncü üyesini oluşturuyor. Ayrıca DBDS, bir HAVELSAN markası olarak Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirildi.

DBDS, tasarımdan tümleştirmeye kadar tamamen yerli olarak üretildi. Yazılımının tamamı HAVELSAN'ın tescilli ürünü olan DBDS'de yerli katkı oranı yüzde 70'i geçiyor. Denizaltı gemisindeki hususi ortamda kullanılacağı için çok hususi şartlarda üretim gerektiren sistem kabinetleri de yerli bir firmaya yaptırılarak mahalli ekonomiye katkı sağlandı.

http://www.denizhaber.com.tr/havelsan-denizalti-bilgi-dagitim-sistemini-almanyaya-ihrac-etti-haber-60387.htm

2 yorum:

 1. "Ihrac Etti" yanlis - "Gonderdi" demek gerekiyor. Havelsan yeni denizaltilarda kullanmak uzere gelistirdigi bu yeni sistemi , install edilmesi yani denizaltiya/denizaltilara monte edilmesi icin, Almanya'ya gonderdi...
  Bu yorum Ay siniflarinda gorev yapmis eski bir denizalticidan geliyor ;)
  Esen kalin

  YanıtlaSil
 2. Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

  Nacizane Saygılarımla

  YanıtlaSil