Savunma ve Stratejik Analizler

13 Mart 2015 Cuma

İlk milli torpido karşı tedbir sistemi sergilendiDAKA Projesi kapanış töreni- ASELSAN Genel Müdürü Eken- "DAKA Projesi, bundan sonraki diğer akustik projeleri için de çok önemli bir kilometre taşı" ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, Denizaltı İçin Akustik Aldatıcı Sistemi (DAKA) Projesi'nin, diğer akustik projeleri için de çok önemli bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

ASELSAN tarafından geliştirilen ve tehdit torpidolara karşı denizaltıları koruyan DAKA Projesinin kapanışı dolayısıyla Macunköy Tesisleri'nde tören düzenlendi. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Canpolat, çok önemli bir başarıya imza attıklarını belirterek, projede emeği geçenlere teşekkür etti. Canpolat, ASELSAN'ın uzaydan denizin altına kadar Türk ordusunun ihtiyacı olan bütün teknolojileri millileştirme amacıyla çalıştığını dile getirdi.

Eken de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını dışa bağımlı olmadan karşılamayı kendilerine misyon olarak benimsediklerini ifade etti. ASELSAN'ın su altı akustiği alanındaki çalışmalarına 2006 yılında başladığını belirten Eken, firma olarak DAKA Projesi dışında da su altı akustiği alanında büyük yatırımlar yaptıklarını, bu alanda önemli bir birikim elde ettiklerini kaydetti.

DAKA Projesi'nin ilk milli torpido karşı tedbir sistemi açısından önemine işaret eden Eken, "Bundan sonraki diğer akustik projeleri için de çok önemli bir kilometre taşı" dedi. -

İlk milli torpido karşı tedbir sistemiDAKA Projesi 15 Nisan 2008 tarihinde başlayıp 1 Ekim 2014 tarihinde tamamlandı. Proje kapsamında AY sınıfı denizaltılar için 280, Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar için 360 akustik aldatıcı ve karıştırıcı üretildi.

Projede Bilkent ve ODTÜ üniversiteleri ile TÜBİTAK BİLGEM alt yüklenici olarak görev alırken, DAKA ile ilk kez milli torpido karşı tedbir sistemi geliştirildi ve Türkiye bu sistemi üretebilen birkaç ülke arasına girdi. .

http://www.haberler.com/ilk-milli-torpido-karsi-tedbir-sistemi-7062862-haberi/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder