Savunma ve Stratejik Analizler

23 Mart 2015 Pazartesi

Sedef Tersanesi, Havuzlu Çıkarma Gemisi inşa sözleşmesini bu ay imzalayacak

23.03.2015 Deniz Haber Ajansı

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan’ın sahip olduğu Türkiye'nin en büyük tersanesi Sedef, enerji ve askeri gemi projelerinde hızla büyüyor.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Metin Kalkavan’ın sahip olduğu Türkiye'nin en büyük tersanelerinden Sedef, enerji ve askeri gemi projelerinde hızla büyüyor. Enerji gemisi inşasında 900 MW’a ulaşan Sedef Tersanesi, Karadeniz Holding’e 11'inci projeyi teslim etmek için gün sayıyor. Tersane, Savunma Sanayi için inşa edeceği 700 milyon euroluk ‘Havuzlu Çıkarma Gemisi’ projesi için ilk adımı atmaya hazırlanıyor.
...
'LPD' için imzalar bu ay atılıyor

Şu anda sipariş defterinde kesinleşmiş 6 projeleri olduğuna dikkat çeken Karasu, en önem verdikleri projenin ise Savunma Sanayii Müsteşarlığı için inşa edecekleri Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) olduğunu söyledi. Bora Karasu, “Yaklaşık 700 milyon euro değerindeki ihaleyi aldık. İmza aşamasındayız. Ciromuzu önemli oranda artıracak bu proje için 1 yıldır görüşmelerimiz sürüyor. Bu ay için neticelendirmiş olacağız.İmza attıktan sonra 4 ay da o imzanın yürürlüğe girme süreci var. Sonra da 1 yıl dizayn sürer. 2016-2017'de başlamış oluruz. Bu projenin 2020 yılında tamamlanması planlanıyor” şeklinde konuştu.

Havuzlu Çıkarma Gemisi, Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekat alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanılabilecek. Gemi, idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak. Havuzlu Çıkarma Gemisi, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Bünyesindeki tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkanı sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek. Geminin uzunluğu 230 metre, genişliği 30 metmaksimum hızı 21 knot olacak.
http://www.denizhaber.com.tr/sedef-tersanesi-havuzlu-cikarma-gemisi-insa-sozlesmesini-bu-ay-imzalayacak-haber-60976.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder