Savunma ve Stratejik Analizler

17 Mart 2015 Salı

TÜMOSAN'dan 190 milyon euroluk imza

17.03.2015 http://www.dunya.com/

Traktör üreticisi TÜMOSAN, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi kapsamında sözleşme imzaladı.

TÜMOSAN ile T.C. Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan projenin büyüklüğü 190 milyon euro olarak açıklandı. Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi'nin 54 ayda tamamlanması bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak TÜMOSAN'ın KAP açıklaması şöyle:

''2012 yılından itibaren ihale çalışmalarını sürdürdüğümüz Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi ihalesinde, 6 Ağustos 2014 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesinde alınan karar doğrultusunda Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile başlanan sözleşme görüşmeleri tamamlanmıştır. Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi" için şirketimiz ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 17 Mart 2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Sözleşmenin bedeli 190 Milyon avro'dur. Toplam 54 ay sürmesi planlanan proje kapsamında, ihtiyaç duyulması halinde yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerden azami derecede faydalanılması ve gerekli alanlarda yurt dışından teknik destek alınması suretiyle, Güç grubunun öncelikli olarak ALTAY Tankında kullanılması planlanmaktadır. Güç Grubunun tüm haklarının Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na ait olacak şekilde özgün olarak tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu hedeflenmektedir.

Bu proje kapsamında kazanılacak tecrübeler ışığında ileride diğer kara ve deniz platformları için ihtiyaç duyulan güç gruplarının da milli imkanlarla tasarım, geliştirme ve üretimi hedeflenmektedir.

Savunma Sanayi için, ilk yerli güç grubunu geliştirecek firma olarak anlaşmanın tüm yatırımcılarımız ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. ''
http://www.dunya.com/sirketler/tumosandan-190-milyon-euroluk-imza-256067h.htm

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder